3.8.09

Veni, vidi, vici - 20%

Tento nový český film je prezentován jako "romantická komedie z golfového prostředí". Místo detailního popisu děje postačí trailer:No... Ten trailer mi osobně připadal velmi špatný. A film - jak to říct - rozhodně není lepší. (Pokud se vám trailer líbí, tak pravděpodobně nemá smysl, abyste četli zbytek recenze.)

Film je skutečně o tom, že mladý hrdina (Filip Tomsa) přijede do Karlových Varů, aby si přivydělal v kuchyni, náhodou se stane číšníkem, náhodou si bouchne do golfového míčku, starý golf expert si náhodou všimne, že má talent, a o pár dní později je z něj golfová superhvězda. Jako golfovou superhvězdu ho okamžitě svede sexbomba Jitka Kocurová, takže on zapomene na svou hodnou milovanou Sandru Novákovou. Pak díky zranění přijde o kariéru, Kocurová ho odhodí, ale on na sobě rok pracuje, pak vyhraje nebo prohraje (hádejte!) a Nováková ho má zase ráda. To je všechno.

Může se zdát, že je toho na celovečerní film dost, ale není to pravda. Ve Veni, vidi, vici totiž je toto typické romanticko-sportovní schéma ohlodáno až na dřeň takovým způsobem, že z něj zůstává strašidelné nesrozumitelné torzo.

Proberme si nejdříve, proč tato romantická komedie není romantická:

Tomsa chodí s Novákovou a mají se rádi (minutová scéna). Pak Tomsa odjede do Varů a Nováková mu občas volá a jednou za ním přijede (dvouminutová scéna, tedy zatím 3 minuty romantiky). Pak se Tomsa opravdu bleskurychle stane supergolfistou a začne spát s Kocurovou. Po všech trafikách visí bulvární magazíny, na jejichž obálkách jsou texty "Kocurová (tedy ne Kocurová, ale postava kterou hraje) má nového mladého milence! Skandál!" Načež Tomsa přijede za Novákovou a díví se, že ho tato již nemiluje. A co jako čekal? Dlužno podotknout, že se Tomsa Novákové ani nesnaží tvrdit "Já s ní ale nic nemám, to jenom ten bulvár!", což jsem pochopil jako přiznání toho, že s ní spí (i když z filmu není jasné co spolu vlastně dělali / dělají a jestli se tato scéna odehrává tři dny nebo půl roku po vyhraném turnaji).

Následně se tedy Tomsa stane superhvězdou, s Kocurovou jednoznačně souloží (nebo jí aspoň jednou sáhne na nahá prsa), stane se zlým (což poznáme podle toho, že má dementnější účes) a Nováková ho nezajímá. Následně si Tomsa natrhne rameno díky tomu, že na něj při tréninku zlý golfista vykřikne "pingle!" (nekecám!) a s golfem je konec. Načež se pokusí asi dvakrát-třikrát (celkem dvě minuty) Novákovou dobývat, ale ta se zaplaťpánbůh zachová aspoň trochu rozumně a pošle ho do hajzlu. Bohužel jí to dlouho nevydrží, neboť následně proběhne nejzásadnější romantická scéna filmu:

Tomsa zavolá Novákové, že trénuje na další turnaj. Než jí stačí říct něco dalšího (například že by se k ní chtěl vrátit, protože už nepíchá Kocurovou), přijde Karel Gott a Tomsa tudíž logicky Novákové začne vyprávět, že přišel Karel Gott. Karel Gott přijde k Tomsovi, řekne mu, že miluje golf, načež je hovor přerušen.

Takže si to shrňme: Jste hezké chytré děvče, váš chlapec vás opustí kvůli nějaké silikonové reklamní agentce - milionářce (o čemž se dozvíte z "Aha"), ta ho pak nechá, váš chlapec by vás chtěl zpátky a sdělí vám to tak, že vám zavolá a pak v telefonu chvíli slyšíte něco nesrozumitelného říkat Karla Gotta, načež zavěsí. Co následně uděláte? Jedinou logickou věc: Zajedete za svým chlapcem na golfové hřiště, kde právě dohrává svůj životní turnaj, padnete mu kolem krku a je konec filmu (naštěstí jsem vám nezkazil překvapení a neprozradil jsem, jestli ten turnaj vyhrál). Má to snad znamenat, že Karel je ultimativní anděl lásky?!

Romantická linie - pokud se jí vůbec dá tak říkat - je tedy znetvořená do něčeho naprosto neromantického, kdy prsatá svině sebere hodnému děvčeti kluka, který je naprosto pasivní a je mu většinu filmu jedno, co se s ním děje. Přitom ta prsatá svině i to hodné děvče vypadají podstatně starší, než ten kluk, což celému dílu ještě dodává na lynchovitosti a jen to podtrhuje úděsnost celého záměru. Opravdu to vypadá, jako kdyby si tvůrci řekli "No jo, ten vztah je úplně nesmyslný a romanticky to nefunguje, ale no co, můžeme tam mít KARLA GOTTA!!!" (A totéž si řekli i v několika dalších scénách, ve kterých se vyskytují nějaké další strašlivě hrající osobnosti, které bych asi měl znát, protože se o nich píše v "Aha").

Tato romantická komedie tedy není ani trošku romantická, a navíc to není moc komedie.

V průběhu filmu se sál téměř nesmál a pokud ano, tak smích vycházel ze dvou konkrétních míst v sále a často se ozval před tím než k vtipu došlo, takže tam asi seděli tvůrci a herci. Jeden z tvůrců (už nevím, jestli producent) to pak na tiskovce komentoval slovy "No uvidíme, co krititici napíšou, oni se při promítání moc neprojevují". Milý pane tvůrče, zažil jsem mnoho projekcí, na kterých se kritici velmi hlasitě smáli a dokonce tleskali (a mysleli to upřímně). Že jste to vy při vašich filmech nikdy nezažil, z toho by se dalo ledacos vyvozovat...

Film bohužel není tak konzistentně strašný, aby byl zábavný nebo aspoň zajímavý většinu svého trvání. Je například zřejmé, že kameraman nebo hudební skladatel něco věděli o svém řemesle. Je ale stejně tak zřejmé, že tento styl kamery by se hodil do psychologického dramatu a tento druh hudby do Pána prstenů a že to někdo měl kameramanovi a skladatelovi říct a neřekl.

Dokonce i značná část herců hraje docela slušně. Strašná je (kromě "celebrity cameos") především Kocurová (jejíž etudy "teď jsem fakt drsná zlá mrcha" jsou strašně legrační) a zlý golfista, imitující mladého Crispina Glovera, cca. z doby prvního Návratu do budoucnosti, ale ještě víc zkarikovaného. Při jeho sledování mi došla hrozná skutečnost, která platí snad úplně pro všechny postavy filmu: Žádná z nich není jakkoliv vysvětlena, motivována nebo představena, všechny jsou definovány pouze svými archetypy a fungují jako rekvizity: Hodná chytrá holka, zlý golfista, zlá prsatá potvora, dobromyslný strýc, praštěná Slovenka (u té mimochodem doteď nevím, co tam dělala a jestli byla s někým v nějakém příbuzenském nebo pracovním vztahu)...

Filmy jako Veni, vidi, vici, které nejsou úplně nejstrašnější, a pouze se k tomu limitně blíží, jsou vlastně to nejhorší co vás může v kině potkat. V jejich třetině se poprvé podíváte na hodinky a uvědomíte si, že vás čeká ještě 200% téže nudy, která není vtipná ani zábavná, ať už do plusu nebo do mínusu...

Někdo se asi bude pozastavovat také nad použitím sponzorů a jejich log ve filmu, ale to je jako vyčítat Dr. Mengelemu, že měl občas špatně ostříhané nehty (svoje)...

==========================================


(Následující je jen takové zamyšlení pod čarou, které nemá žádný vliv na mé hodnocení filmu)

Film zřejmě provázely nějaké velké problémy při natáčení. Pořád na ně někdo dělal narážky, ale nikdo nic neřekl naplno. Když jsem se bezelstně zeptal, proč je v titulcích filmu uveden jeden režisér a na plakátu dva, producent mi odpověděl, že se tak dohodli a že film má unikátní kameru (což má, viz výše).

Netuším, nakolik výsledný produkt odpovídá vizi scenáristy, dramaturga, režiséra (režisérů) nebo producenta. Jistě by to bylo zajímavé, ale nechtělo se mi to z nikoho páčit, protože to vypadalo, že by jim to ublížilo.

Dokonce jsem byl ve velkém pokušení sdělit o přestávce před tiskovkou Sandře Novákové, jak hezky se snažila a jaká je to škoda, že je z toho nakonec takové sračka. Naštěstí jsem to nakonec neudělal. Naštěstí, protože o chvíli později na tiskovce dojatě vyprávěla, jaký je ten film úžasný a jak si při natáčení našla novou životní lásku - producenta filmu.

Což mě přivádí k jinému zamyšlení. Domníval jsem se, že naprostá většina tvůrců a herců si musí po zhlédnutí filmu podobného kalibru pomyslet "Ježiši Kriste, čeho jsem se to zúčastnil!" a následně zachovat profesionální přístup a tvrdit všem novinářům, že to bylo super. Po dnešní tiskovce si už tak jist nejsem, protože všichni tvrdili, jak to bylo bezva, jak je to stmelilo, i když jim svět házel klacky pod nohy (což nedefinovali, takže nevím, co tím mysleli), a jak tenhle film přináší v dnešní svízelné době divákům to, co chtějí a co je zahřeje u srdíčka (a možná i jinde). A vypadali přitom všichni velice upřímně!

Musím tedy svůj názor přehodnotit a postulovat novou teorii: Při natáčení tohoto filmu (a asi i mnoha jiných, podobně špatných) se tvůrci a herci pravděpodobně opravdu dobře přátelili a pravděpodobně pro ně to natáčení bylo opravdu skvělým zážitkem. Jenom se jaksi naprosto nedokáží vžít do kůže člověka, který s nimi to natáčení neprožil, nezná skvělý scénář, který byl napsán před desaterým přepisováním, nezná skvělé scény, které nakonec byly vystřiženy, a nepřijde mu nic dojemného nebo zábavného na té party v Aquaparku - tedy aspoň na tom, co z ní ve filmu zbylo: Tři hlášky Petra Rychlého a v pozadí hrající nějaká teroristická skupina imitátorů Waldemara Matušky. (BOŽE TA BOLEST AŤ TO PŘESTANE!!!)

P.S: Náhodný citát producenta z tiskovky (reakce na dotaz, zda mu nepřipadalo, že Karel Gott ve svém půlminutovém výkonu hrozně přehrává): "Jak můžete poznat, že Karel Gott přehrává, když jste ho nikdy neviděla hrát v žádném filmu?" Být Karel Gott, urazil bych se.

P.P.S: Náhodný citát producenta 2: "Před několika lety jsem produkoval film Snowboarďáci. Tehdy byl snowboarding exkluzivní sport pro pár vyvolených, ale díky našemu filmu hned poté vzniklo 42 snowboardových středisek a stala se z něho masová záležitost. Doufám, že se nám teď podaří něco podobného s golfem." Být Tiger Woods, urazil bych se.

P.P.P.S: Odpověď na dotazy pervertů mezi vámi: Ve filmu není žádná nahota Sandry Novákové! (Pokud nepočítáme nahý pupík, což vy jistě nepočítáte, prasata!)

47 komentářů:

 1. A následuje smršť anonymů... Tak směle do toho :)

  OdpovědětVymazat
 2. Po delší době opět pamětihodná recenze :-))

  OdpovědětVymazat
 3. Film jsem nevidel, a diky tve recenzi na tu sracku urco nepudu.
  Ale pri cteni poznamky pod carou jsem se nasmal velmi. A to presto, zes dal Dead Snow jen 60% ;-)

  OdpovědětVymazat
 4. Kurva a proc jim to kokotum na tech tiskovkach nekdo nerekne..."hej kokoti tocite strasne sracky!!"...vsem tem "ceskym pseudo filmarum"...grcat z toho tak maximalne...a ne se na to divat..tolik penez to stoji...uplne vyhozene na hnuj!.ja bych to normalne klasifikoval jako kradez!..

  OdpovědětVymazat
 5. Neskutečně dlouhá recenze na 20 %. Ale vtipné...

  OdpovědětVymazat
 6. Jen chci upozornit na taktéž archetypalni scenu v trileru, kdy má hrdina umýt horu nádobí. Původ je zřejmě nutné hledat již v eposu Ilias, kde Herakles dostal za úkol vyčistit pověstný Augiášův chlév. To je ovšem historie. Domnívají se snad trvůrci, že v hotelu Imperial nemají myčku nádobí.

  OdpovědětVymazat
 7. Správně, příště jim to všem řekni na tiskovce do očí! Musíš mít nějaký kostým a udělat aféru, o které se bude v AHA psát aspoň 14 dní. Článek není nic...

  Jakos to udělal tady:
  http://www.youtube.com/watch?v=j9iHCuAqZy4 SUPER! Ještě ale nějaký kostým, nezapomeň!

  OdpovědětVymazat
 8. Perfektní recenze, díky :) Pravda ovšem je, že jí nebylo ani nutné psát. Stačilo napsat, že jde o český pokus o romantickou komedii a přidat odkaz na trailer. To totiž bohatě stačí na to, aby ostatním došlo, o co tu jde.

  OdpovědětVymazat
 9. Jesteze se takove filmiky nataceji, protoze kdyby ne, tak prijdem o takoveto ultimatni recenze! Mnoho ololuv!

  OdpovědětVymazat
 10. A ted si predstavte, ze by Baldynsky dokazal presvedcit politiky, aby do ceskyho filmu lili jeste vetsi penize.
  Takovejch sracek vzniklo za tech 300 mega a byl za to vubec alespon jeden dobrej film?

  OdpovědětVymazat
 11. "ale to je jako vyčítat Dr. Mengelemu, že měl občas špatně ostříhané nehty (svoje)"

  Tohle je výborná věta. Recenze mě pobavila, jen nechápu, proč vydáváš tolik energie na detailní zrecenzování sraček a mnohem méně na zrecenzování dobrých filmů. Podle mě, kdyby sis udělal statistiku, tak mezi délkou recenze a výší udělených procent bude nepřímá úměra.

  OdpovědětVymazat
 12. Náhodou, recenze na iDnes je o dost kratší a není ani zdaleka tak zábavná. Dokonce bych si tipnul, že přečtení téhle recenze je přínosnější, než jít do kina na film :)

  OdpovědětVymazat
 13. Tvůrce je podle vzoru soudce, takže správné oslovení je "milý pane tvůrce". Ale tuhle chybu dělá kdekdo.

  Musím říct, že dokud jsem nevěděl, že něco jako Waldagang existuje, bylo mi mnohem líp.

  OdpovědětVymazat
 14. bezvadná recenze.
  vtipná, hlavně závěr oceňuji a souhlasím, že by asi někdy bylo fajn tvůrcům trochu přede všemi naložit a vymáchat je v těch sračkách ve kterých se snaží oni máchat diváky a ještě tvrdit jak to je bezva. to věřím že natáčení ve Varech byla ve skutečnosti bezva párty.
  Kocurová je kus ženský, dobrá ozdoba na plakát, takže už z toho obsazení je vidět kam film míří - pravděpodobně mezi čtenáře FF zmíněného časopisu.
  asi nejvíc mě nas..... citace producenta kde si dava zasluhu na tom ze se u nas jezdi na snowboardu - ano jezdi se asi vic od toho filmu, ale uz davno pred tim to nebyl sport jen pro par vyvolených, ale to pan producent ve své sebestřednosti asi nepostřehl, protože to sledoval až od doby co natočili film...

  OdpovědětVymazat
 15. Franto, proboha, herci to mají prostě ve smlouvě a musí chválit natáčení a film do roztrhání těla. Navíc jsou to "herci", proto u toho vypadají tak upřímně.

  OdpovědětVymazat
 16. Velmi dekuji za P.P.P.S.

  Nebyt toho, nejspis bych to zbytecne stahnul.

  OdpovědětVymazat
 17. Myslím, že po tomhle už Pavlovi G. nikdo neuvěří, že umí režirovat filmy... ;-)

  OdpovědětVymazat
 18. Naopak, je velmi správné, že je nepřímá úměra mezi délkou recenze a kvalitou filmu. Pokud je film kvalitní, nepotřebuji dlouhou recenzi, prostě se na ten film dojdu podívat. Pokud stojí za prd, aspoň se u dlouhé a vtipné recenze zasmějeme.

  OdpovědětVymazat
 19. Ještě že se točí filmy co dokážou Frantu tak rozdovádět. Bravo, vivat! Recenzi dávám 100%+

  OdpovědětVymazat
 20. po dlouhé době opravdu prvotřídní text

  OdpovědětVymazat
 21. jen houšť a větší kapky! :-)

  OdpovědětVymazat
 22. Ona vůbec ta pointa, že někdo vymění Novákovou za Kocurovou je prostě divná :-))

  OdpovědětVymazat
 23. Velmi povedena recenze, zachranila me od hodiny a pul nudy, diky Franto.

  OdpovědětVymazat
 24. Pro boha! Sandra Nováková hraje v Ordinaci v růžové zahradě a už jí někdo na tu úděsnou sračku slyšel nadávat? Přece si nenasere do vlastního hnízda! Jinak recenze vystihuje 80% českých filmů posledních 20let! Po technické stránce výborné, po obsahové shit! Ale Franta to napsal vtipněji)))

  OdpovědětVymazat
 25. Výborná recenze. Děkuju. A taky děkuju za mé první setkání s Walda Gangem, už jsem se dlouho tak upřímně nezasmál. A ještě jeden offtopic - na tom videu s těma voňavkama, tos mu Františku vážně natáhl? Nevypadáš na zabijáka. Husokachna

  OdpovědětVymazat
 26. Husokachna: Od svych 16 let jsem fyzicke nasili nepouzil. Po tomhle jsem se jenom ohnal loktem kdyz mi chtel vytrhnout fotak.

  OdpovědětVymazat
 27. To rád slyším. I když by chlapec asi pár facek potřeboval. To ale měl udělat někdo jinej daleko dřív. Nicméně, díky za rychlou odpověď. Husokachna

  OdpovědětVymazat
 28. nicmene SN je celkem hezka holka a nejakou dobrou romantickou komedii (nebo soft porno) by natocit mohla :P

  OdpovědětVymazat
 29. Mohla by natočit klidně i tvrdší porno. Společně s Kocurovou.

  OdpovědětVymazat
 30. prasáci, někde psali, že měla Kocurová dublerku na ten topless... což mi přijde paradoxní, když dala takovej balík za nový prsa... je to ale svět...

  OdpovědětVymazat
 31. uplně jsem zapomněl na to video s voňavkama :-)
  to bylo moc pěkný a napadla mě stejná otázka.
  bude takových videí víc? nebo to bylo náhodné?

  OdpovědětVymazat
 32. Tu vládne přímá úměra, že čím evidentnější píčovina tím víc písmenek?
  (K tomu, abych na to ani nepliv, bohatě stačí místo recenze podtitul "romantická komedie z golfového prostředí" - děkuji, už jsem zvracel. Akademické úvahy, zda by to menší idioti dokázali natočit míň idotsky, jsou naprosto redundantní - ti by to prostě točit odmítli.)

  OdpovědětVymazat
 33. vypada to, ze je to opravdu dost kravina, ale napsal si o ni poradnej roman

  OdpovědětVymazat
 34. Ac tvemu dojmu verim a v podstate se da predpokladat, ze film bude takove mistrovske dilko, jak tvrdis, doufam, ze alespon nebude tak mizerny, jako samotna recenze ;o)

  OdpovědětVymazat
 35. Teda fuj, Františku! Že se nestydíš bít malé děti ...

  OdpovědětVymazat
 36. nějak jsem se v poslední době málo smál, tím spíše u psaného textu, recenze v tomto ohledu de facto kralovaly. Musím Ti poděkovat a vyseknout poklonu, styl psaní a kritiky ve stylu Saturnin mne velmi potěšily. Smál jsem se dokonce i u komentářů, a to navzdory tomu, že se tvůrce jmenoval anonym. Dočetl jsem celou stránku až do konce a budu se v potměšilém chichotání nalézat asi celký nadcházející víkend...jo...a tohle si tisknu, přitelkyně se směje lepěji než já:-)

  Ondřej

  OdpovědětVymazat
 37. Skvělá recenze..., jinak jsem teď viděl na ČT Film 2009 a ten herec tam říkal, že Veni Vidi Vici vnímá úplně jako "velký romantický příběh, takřka až pohádkový" ... :-)

  OdpovědětVymazat
 38. V tomto ohledu je tenhle film horší než Vy nám taky, šéfe!, kde Nováková ukázala kozy..

  OdpovědětVymazat
 39. Uf. V kině jsem utrpěl trailer - delší (rozuměj horší), než je uvedený zde. Tohle bude ještě větší krávovina, než snowboarďáci a rafťáci dohromady....

  Františku, výborná recenze, díky za ní! :-)

  OdpovědětVymazat
 40. Výborný text, díky němu vlastně film dostál svému označení "komedie" - jenže aplikovaně : )) Pobavil jsem se, ušetřil čas a peníze, pokud by mne snad napadlo na to jít, a taky se vyděsil - o příšerném uskupení zvaném Walda Gang jsem neměl tušení a jen bych si přál, aby o nich za svého života nevěděl ani ten ten pravý Walda..brr Snad se v budoucnu zasměju i u nějakého českého filmu a nejen u recenze, jakkoliv byla za plný počet bodů : )

  OdpovědětVymazat
 41. Díky Františku, už dlouho jsem se u Tvé recenze tak moc nenasmál - díky

  OdpovědětVymazat
 42. pametihodne dilo!
  diky, frantisku

  OdpovědětVymazat
 43. Ze by se nam zrodil novej Troska? Asi uz to tak bude, ach jo...Oni ani ti snowboardaci nebyli lepsi, vlastne vsechno co ten clovek toci je silena sracka.

  OdpovědětVymazat
 44. ahoj byla jsem nma filmu pred par dny a me se moc libil.. lepsi se u celyho filmu smat nez koukat jak tam nekdo strili..

  OdpovědětVymazat
 45. pekna recenze
  souhlasim, ze jeji precteni je asi prinosnejsi nez shlednuti filmu
  libi se mi postreh autora ohledne "lynchovitosti" filmu, treba to byl zamer tvurcu (?) :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.