6.8.09

G.I. Joe [G.I. Joe: The Rise of Cobra] - 70%

"G.I. Joe" je supertajná nadnárodní vojenská organizace se super bojovníky a super výzbrojí. A právě teď bojuje proti nějakému superpadouchovi, který chce - to byste nevěřili - ovládnout svět. Za pomoci šíleného vědce, lstivého ninjy, krásné baronky atd. atd. atd...Když si uvědomíte, že jde o filmovou adaptaci hraček a seriálů, že ji režíroval Stephen Sommers (Mumie, ale také Van Helsing) a podíváte se na trailer, jistě se neubráníte obávám.

Kupodivu, výsledek je lepší, než mohl kdokoliv očekávat!

Hračky ani seriály G.I. Joe neznám vůbec a přesto jsem se ve filmu a v jeho mnoha postavách poměrně dobře orientoval. Když se podívám na plakát, tak si přesně pamatuji, co byla která postava zač, jaké měla motivace a čí příbuzný to vlastně nakonec byl (překvapivá odhalení!). Neznamená to nutně, že si pamatuji jejich jména (Stormshadow, Ripcord, Snake Eyes, Gayfagot atd.), ale pamatuji si ty postavy (i když ve filmu samozřejmě nejsou všechny)! Stejně tak si celkem dobře pamatuji, proč kdo koho pronásledoval, kdo koho zradil, proč to udělal atd... Bohužel, u "letní bezmyšlenkovité zábavy" v dnešní době tohle zdaleka není pravidlem.

Je samozřejmé, že fyzikální zákony, mezinárodní právo a psychologie postav fungují v tomto filmu podstatně jinak, než v realitě. Ale jsou konzistentní a v rámci žánru "adaptace televizního seriálu pro děti" plně adekvátní.

G.I. Joe na vás většinu času lišácky nepomrkává a předkládá vám všechny ty bejkoviny zcela seriózně, jako kdyby je tvůrci mysleli úplně vážně, protože jim ještě nebylo deset. A v tom je jeho velká síla a díky tomu je vtipný. Vlastně, filmu G.I. Joe se podařilo stát se přesně tou parodií, o kterou se pokoušel Team America, kterému se to tolik nepovedlo. A je úplně jedno, jestli je ta parodie záměrná nebo ne. Český dabing jí jenom pomáhá.

Zatímco u Transformers 2 (60%) jsem se převážně nudil, při G.I. Joe jsem se několikrát od srdce zasmál. Tudíž nemohu jinak než jtomuto filmu dát 70% (uvidíme, jestli u této granularity zůstanu). A je mi líto, že mi není deset let, protože pak bych ho asi považoval za nejlepší film všech dob. Jediné, v čem zaostává za oběma Transformers, je kvalita triků, která je místy vyloženě žalostná. Že by opravdu sofistikovaná parodie??

P.S: Pro Čecha je kromě dabingu dalším bonusem také ta skutečnost, že se část filmu natáčela v Praze, takže například jeden barák na nábřeží u Florence hraje tři různé pařížské budovy a občas trikaři zapomněli retušovat.

22 komentářů:

 1. Konečně film pro Frantíka. Určitě mu u toho svítili očička. Až na ty triky teda, jinak by to bylo za 100%.

  OdpovědětVymazat
 2. A vám se to nelíbilo, pane Nejedlý?

  OdpovědětVymazat
 3. tu 'pulhvezdicka' v hodnoceni ted budes pouzivat bezne? docela bych to uvital, nekdy je proste matouci, kdyz film, kterej nedosahuje 100%, ma zakonite jen 80% a tim pada mezi ostatni 80ky i kdyz by si zaslouzil od nich odlisit.. :)

  OdpovědětVymazat
 4. A to se v Parizi nemuze cepovat Plzen nebo co?

  OdpovědětVymazat
 5. Pěkná recenze, jsem zvědav.

  OdpovědětVymazat
 6. Pro Cecha je take zajimave, ze tam hraje Karolina Kurkova...

  OdpovědětVymazat
 7. Pan: Ne, to se fakt neda oznacit slovem "hraje"...

  OdpovědětVymazat
 8. No fakt - copak se Pilsner v Paříži neprodává? Podle mě neudělali chybu, když to logo nesmázli..
  derad

  OdpovědětVymazat
 9. Franto, kdy se chystáš do Meca a jakého ninju si vybereš za hračku?

  OdpovědětVymazat
 10. Snake Eyes, Gayfagot...

  Awesome : ).Možná si to časem zkouknu, mám rád filmy jejichž scénáristi nejsou úplně dementní.

  OdpovědětVymazat
 11. "Pro Čecha je kromě dabingu dalším bonusem" ???!!!
  To je doufam mysleno jako blby vtip. Dabing rozhodne neni bonus, ale zlo, ktere se tu siri. Moc doufam, ze alespon ve Slovaci to pujde s titulkama - jinak budu mit velke dilema, jestli vubec jit :(

  OdpovědětVymazat
 12. Tak u 10000 B.C. zase podle Františka byl nějaký Homofagot. Zřejmě příbuznej.
  (Nevim, proč mi taková kravina utkvěla)

  OdpovědětVymazat
 13. YO JOE! Důležitá kontrolní otázka – nepromluví Snake Eyes?

  OdpovědětVymazat
 14. Už chybí jenom Analfagot.

  OdpovědětVymazat
 15. Mno tentokrat sa teda moc nezhodujeme... http://www.moviemania.sk/1795-recenzia-g-i-joe.html

  OdpovědětVymazat
 16. Pani Spacilova na idnesu ma taky trosku "jinou" recenzi:-)

  OdpovědětVymazat
 17. I v traileru je videt vnitrek budovy, kde pracuji (cervene sloupy) a kde to asi taky nataceli (Nile House v Praze - Karline).
  Dokonce si vzpominam, jak jsme chodili kolem filmaru a videli predelane ulice na parizske vcetne falesneho vchodu do metra.
  A srazka aut pri nataceni vedle nasi budovy probehla i novinami.

  OdpovědětVymazat
 18. Neco točili i v Zikově ul. v Dejvicích. Není to ono? Není tam vidět Kulaťák?

  OdpovědětVymazat
 19. Aha, teď jsem si teprve prohlídl trailer, a Zikovka tam je. Ta budova v pozadí, co vypadá trochu jako White House je Arcibiskupský seminář
  http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=132997804@y=136005656@z=18

  OdpovědětVymazat
 20. Františku, bude taky nějaká recenze na Klíček? dík. Luu

  OdpovědětVymazat
 21. Nejgenialnejsi je ovsem leda, ktery je tezsi nez voda :-)

  OdpovědětVymazat
 22. To už tak bývá, že led prošpikovaný tunami ocelových konstrukcí je těžší než voda.

  P.S.: Snake Eyes nepromluví, YO JOE!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.