10.1.08

Východní přísliby [Eastern Promises] - 80%

Klíčové slovo, definující tento film Davida Cronenberga, zní utlumený. Jedná se o drama z prostředí současné ruské mafe v Londýně. Naomi Wattsová hraje porodní asistentku, která zjišťuje, odkud pocházela mladá zbídačená žena, která porodila dítě a následně zemřela. Dostává se k mafiánské "rodině", jejímž "taťko" je Armin Mueller-Stahl, jeho synem Vincent Cassel a nejlepším "čističem" Viggo Mortensen.Ve filmu uvidíme pár brutálních scén (ustřihávání prstů, podřezávání krků), ale naprostá většina ho plyne velmi pomalým tempem, které je na první pohled velmi líné a nevzrušivé a musíme si pořádně všímat každé reakce a křivého pohledu, aby nám došlo, co dramatického se chystá.

Výjimkou (ale výjimkou o to působivější) je souboj Mortensena se dvěma nájemnými vrahy v lázních, který vyznívá neskutečně brutálně, protože je natočen realisticky - tak, jak by doopravdy vypadal boj tří profesionálních vrahů na život a na smrt. A pro divačky je to asi nejlepší příležitost prohlédnout si pořádně Mortensenovy rozmnožovací orgány.

Jako sonda do života ruských mafiánů jsou Východní přísliby velmi zdařilým filmem a na většinu hereckých výkonů je radost se koukat. Bohužel, ústřední zápletka filmu (pátrání po matce dítěte a překvapivé vyústění) není moc zajímavá a spíš připomíná nějaký německý krimiseriál.

12 komentářů:

 1. Pardon, skutečně se omlouvám, ale už to muselo ven. Následuje SPOILER!: Ono překvapivé vyústění není nic jiného, než Cronenbergova hra s divákem. Protože zatímco by se jedna postava v našich očích měla stávat lepší, její skutečné chování se zhoršuje...čemuž nasadí korunu poslední záběr..Konec SPOILERU. Tohle jsem skutečně obdivoval. A jelikož se dá Eastern Promises brát jako ´pokračování´ A History of Violence, nemůžu se především kvůli poslednímu záběru dočkat ´trojky´

  OdpovědětVymazat
 2. kmotr: souhlasím, mortensenova postava je geniálně nejednoznačná, a to až do posledního záběru.

  OdpovědětVymazat
 3. Kmotr: Zaplatpanbuh, ze to nekdo pochopil a vyrkl! Tleskam vam, presne tohle chtel Cronenberg rict, zlo neustava a neustale roste. Jedina vec me trosku zamrzela.
  SPOILER
  Ze se ke konci clovek dozvi, ze i s tim Mortensenovym clenstvim ve "Vory v zakone" to neni uplne tak jak to vypada.

  OdpovědětVymazat
 4. film som videl, ale tu v recenziach sa neviem vyznat , ze co povazuje te za posledny zaber
  ak sa dobre pamatam v poslednom zabere je NC v zahrade.

  OdpovědětVymazat
 5. spoiler

  sorry už viem že v poslednom je VM v restike. inak ze nie je tym cim je:-) som ho dhadol už asi v 1/4 filmu

  OdpovědětVymazat
 6. Dear Mr Fucka

  You are a Total Moron!

  How in the HELL is this masterpiece gettin a Score of 80% and a Bullshit like I am legend 100%??? go visit your Doctor pls.

  OdpovědětVymazat
 7. Dlouho jsem se tak nezasmál jako nad tímto textem. Děkuji. Z celého srdce, opravdu.

  OdpovědětVymazat
 8. Dlouho jsem se tak nezasmál jako nad tímto textem. Děkuji. Z celého srdce, opravdu.

  OdpovědětVymazat
 9. Dlouho jsem se tak nezasmál

  OdpovědětVymazat
 10. Vor v zakone neni organizace.Je to jakysi Velici clovek pro celou ruskou mafii.Neco jako capo de tuti u italske.Vznikli v gulazich a ve vyhnanstvi na Sibiri kde se formovali "samospravy" jednotlivych oddeleni lagru.A vudce techto "Vor v Zakone".

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.