18.1.08

Monstrum [Cloverfield] - 60%

U filmu jako je tento je prakticky nemožné psát recenzi bez spoilerů. Cokoliv se o něm dozvíte, to vás připraví o zážitek z jeho sledování. Na druhou stranu, spousta lidí prostě ty spoilery číst chce. Takže se podívejte na následující trailer a pokud na jeho základě dospějete k názoru, že "tohle by mohlo být zajímavé", jděte na Monstrum do kina (pirátské kopie, které se záhy objeví na internetu, vám k ničemu nebudou, poněvadž na nich nic neuvidíte). Většina toho, co následuje v tomto článku pod trailerem, jsou větší či menší spoilery!Takže: Film Monstrum (původní název Cloverfield neznamená žádné jetelové pole a jeho význam se dozvíte hned na začátku filmu) vypráví o - dalo by se říci - "typickém" útoku obřího monstra na New York. Tedy: V newyorském zálivu něco obrovského potopí tanker, pak to vyleze na pevninu a začne to bořit domy. To jsme viděli už mockrát. Originalita filmu tkví v tom, že kompletně celý film je snímán jednou videokamerou, kterou celou dobu drží v ruce převážně jeden člověk. Nic netušící, úplně normální mladý člověk z vyšší střední třídy, který se náhodou účastní večírku, když to o několik bloků dál začne velmi intenzivně bouchat. Tento člověk (jménem Hud) se s několika kamarády vydává do ulic New Yorku a natáčí paniku oněch kamarádů i všech okolo.

V průběhu filmu možná někde někdo odhalí, co je monstrum vlastně zač nebo jak se proti němu dá bojovat. Ale pokud to někdo odhalí, naši hrdinové se to nedozvědí a tudíž se to nedozvíme ani my. Stejně tak platí, že pokud hrdinové monstrum neuvidí, neuvidíme ho ani my (opačné tvrzení neplatí, protože i když hrdinové monstrum vidí, neznamená to ještě, že ho uvidíme my diváci, protože hrdinové zrovna mohou mít svou kameru natočenou jinam). Doufám, že chápete.

Tento (v tomto kontextu jistě originální) přístup á la Blair Witch dodává filmu nespornou syrovost a dokumentárnost. Ovšem je do značné míry jeho prokletím.

První problém je čistě mechanický a fyziologický. Velká plátna nejsou vhodná k tomu, aby se na ně promítaly videozáznamy z ruční kamery, kterou drží v ruce nekameraman a většinu času někam vyděšeně utíká. Seděl jsem v kině přibližně v páte řadě odzadu a stejně jsem měl místy velice nepříjemné pocity z toho, jak se ten obrovský obraz přede mnou neustále klepe na všechny strany a rozostřuje. Pokud budete sedět blíž u plátna, tak se buď pozvracíte, nebo se v rozmazaných, špatně osvětlených šmouhách na plátně nebudete vůbec orientovat (naštěstí film nemá dvě hodiny, ale pouze něco přes 70 minut, což se filmaři snaží poněkud komicky dohnat asi patnáctiminutovými, velmi pomalu jedoucími závěrečnými titulky). Samozřejmě, že je to realistické a dokumentární, když to všechno vypadá nezřetelně, rozmazaně, tmavě a rozkostičkovaně, ale ono má asi svůj důvod, že se normální filmy pro normální kina natáčejí trochu jinak...

Když jdete na monster movie, většinou vás asi zajímá to monstrum. Monstrum v tomto filmu je profesionálně navrženo a trikově ztvárněno (podrobnosti v megaspoilerech úplně na konci), ale ve filmu ho uvidíme celkem asi tak 120 sekund, z toho většinu času jen nějaký nezřetelný kus, vykukující ve tmě mezi domy. A opět: Je to reálné, ale přistihl jsem se, že v tomhle případě bych rád trochu kašlal na realitu a místo toho se raději ujistil, kolik nohou vlastně ta věc má, jak je veliká a jakým způsobem se pohybuje. Kromě hlavního monstra jsou ve filmu také asi metrové potvůrky ("blechy" hlavní potvory?), které napadají lidi a když někoho kousnou, nakažený člověk po nějaké době začne krvácet z očí a pak vybuchne. Pravděpodobně, protože ve filmu to vidíme jednou a je při tom velký zmatek.

Znovu zdůrazňuji: Je mi jasné, že všechno výše uvedené je zcela záměrné a že kdyby filmaři chtěli, ukáží nám obludu v celé její kráse. Jen podotýkám, že pokud si chcete pořádně prohlédnout, jak vypadá rozdupaný New York a pachatel toho rozdupání, Monstrum není film, který by vám to umožnil. Monstrum je vpodstatě intimní film o osudu asi půl tuctu náhodných bezvýznamných lidí, kteří se do toho všeho připletli.

A tím se dostáváme k naprosto nejzásadnějšímu problému, který na tomto filmu vidím: Totiž k tomu, že jsem jeho hrdinům většinu času vůbec nevěřil, že jsou to skuteční lidé, nacházející se v reálné situaci. Úplně na počátku filmu, než se ozve první výbuch (téměř 15 minut) se na plátně odehrává naprosto klasický sitcom, při kterém se dozvídáme, kdo by s kým chtěl chodit a kdo koho už nemiluje. Budiž. Když ale začne peklo, všichni jsou pořád naprosto nerealisticky klidní a ukáznění. Tedy ne vyloženě klidní, ale mnohem méně vyvedeni z míry, než byli například lidé na dokumentárních záběrech z 11. září 2001, pozorující WTC ze vzdálenosti několika kilometrů (přičemž to, co se děje v Monstru, by mělo být po všech stránkách asi stokrát větší peklo, než 11. září 2001).

Zamyslete se sami: Jak byste se zachovali, kdybyste vykoukli z okna a viděli, jak se k vám blíží příšera o velikosti dvacetipatrového (plus mínus) domu? Zkuste se nad tím opravdu seriózně zamyslet - co byste dělali, pokud byste okamžitě nezemřeli hrůzou?

Odvážím se říct, že by nikdo aspoň trochu mentálně zdravý nedělal to, co dělají lidé v tomto filmu. Je to trochu vidět i na konci výše publikovaného traileru. Na ulici přistane utržená hlava Sochy svobody, pár vteřin poté několik ulic od nás projde monstrum (to v traileru vidět není, ale stane se to téměř okamžitě poté) a většina lidí na ulici tak nějak trochu nervózně postává nebo spořádaně kluše v zástupu, nikdo nemá hysterický záchvat, nikdo bezhlavě neutíká, někdo se zeptá "Co to bylo?", někdo jiný odpoví "Nevím" a pak se celkem nevzrušeně rozvine debata o tom, že by asi bylo nejlepší, kdyby se někam schovali. Nebo něčí přítelkyně nečekaně vybuchne a všichni kolem jsou z toho rozhozeni asi 5 sekund a pak se baví o tom, co teda udělají dál. A Hud v průběhu toho má vtipné hlášky. Vrcholem pak je finále, kdy se celá parta (tedy ti, kteří přežili) vydává na vrcholek mrakodrapu, z něj přelezou na střechu jiného mrakodrapu (který se nezřítil jen proto, že se pod velmi nebezpečným úhlem opírá o ten první mrakodrap) a v něm hledají ex-přítelkyni jednoho z nich, protože "by tam mohla být". Takže dobrovolně lezou po střeše mrakodrapu, který každou chvíli může spadnout, v oblasti, v jejíž těsné blízkosti se pohybuje obrovská příšera, při jejímž každém kroku se všechno třese. Takové scény bych čekal ve Dni nezávislosti 2 nebo v Godzille 37, ale nikoliv ve filmu, který má být postaven na reálných osudech reálných lidí v nereálné (doufejme) situaci.

Poslední má výtka pak spočívá v tom, že ačkoliv se hrdinové pohybují v samém centru nejlidnatějšího města na světě, nikde nikdo není. Žádní hrdinové, kteří by byli podobně dementně odvážní, a ani žádné mrtvoly. Taková hromada lidí prostě neměla kam tak rychle zmizet.

A skutečnost, že úvodní titulek tvrdí "tento záznam byl nalezen na SD kartě" a ve filmu samotném je pak několikrát zdůrazněno, že se to nahrává na videokazetu, to je jen takový bonbónek...

Výsledný verdikt tedy zní následovně: Monstrum je zatraceně originální filmový nápad, který by fungoval, kdyby mi záleželo na jeho hrdinech. Například tolik, jako mi záleželo na hrdinech Spielbergovy Války světů. Problém je v tom, že pokud vám nezáleželo na hrdinech Války světů, mohli jste se kochat velkolepou destrukcí a hnusnými mimozemšťany. V Monstru takovou alternativu nemáte...

Následují SUPERMEGA spoilery pro masochisty nebo pro ty, kteří na film opravdu nechtějí jít:

Příšera skutečně není ve filmu pořádně vidět, ale z různých online obrázků se jejímu skutečnému vzhledu asi nejvíce blíží tento náčrtek, jen přední (nejpřednější) nohy jsou delší a tenčí a celá příšera je méně ještěrkovitá a více slizká.

Film končí tím, že se poslední dva živí schovají v Central Parku pod most (poblíž místa, kde celý film začal), z vojenského rádia (ve spadlé helikoptéře) je slyšet, že se chystá jaderný útok na město, pak přijde něco hlasitého (příšera nebo bomba, případně oboje - vidět to nění) a záznam skončí.

A ještě jeden HYPERMEGAULTRASPOILER na konci závěrečných titulků.

22 komentářů:

 1. trošku OT, ale byly včera odvážné palce? pořád na ně není link...

  OdpovědětVymazat
 2. Pokud by proběhl nejakej jadernej výbuch v blízkosti SD karty, nebo videokazety, tak na ní nikdo žadnej záznam nenajde, i kdyby to náhodou fyzicky přežila.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonym: Abych tvurcum nekrivdil: Myslim, ze tam neni nikde receno, ze pujde o jadernou bombu, ale z toho hovoru je jasne, ze akce "Hammerdown" znamena vyslani letadel s nejakou bombou, ktera ma srovnat cely Manhattan se zemi.

  kmotr: Ja v radiu vcera vubec nebyl, protoze jsem zadny film tohoto tydne nevidel. Jestli tam neco odrikal Tomas sam, to nevim.

  OdpovědětVymazat
 4. Není tedy hodnocení 60% trochu moc, když se vlastně nepodařilo to hlavní, tj. zachytit ty "osudy" a chování normálních lidí během takovéto "katastrofy"?

  OdpovědětVymazat
 5. jarmom: Neni to tak nevydarene, ze by to bylo k smichu! Proste me to akorat vubec "nesebralo", na rozdil treba od Blair Witch. A ocenuju odvahu vubec prijit s timhle napadem. A dvakrat jsem se slusne lekl.

  OdpovědětVymazat
 6. jee zachranovat pritelkyni na mrakodrapu, to je klise jak bicykl...kdyby se prodirali zdemolovanym ny 'koupit' pizzu nebo na kafe u starbucks, bylo by to zajimavejsi... btw na hrdinech valky svetu mi zalezelo hodne - pral jsem jim vsem efektni smrt a uplne nejvic spielbergovi za to, ze ten srot natocil...doufam, ze cloverfield bude o 1000% lepsi (i kdyz jsem neodolal a masochisticky si precetl vsechny spoilery - u zminovane blairwitch jsem je ostatne znal taky a po zhlednuti filmu mi bylo 3 dny spatne a uvazoval jsem o navsteve psychoanalytika:)

  OdpovědětVymazat
 7. Díky za včasnou recenzi Franto, jsem právě na služebce v Seattlu a chtěl jsem na to jít, ale takhle půjdu na "Sweeny Todd". Zdar

  OdpovědětVymazat
 8. To ulukaj: Tak to ja zase pral hnusnou smrt "hrdinum" z Blair Witch. Banda idiotu, ktera se ztrati v lese a neni ani schopna sledovat potok, ktery nekolikrat prechazeji, ktera kouri jedno cigaro za druhym (tudiz maji sirky), ale nejsou si schopni rozdelat ohen, kteri se vydaji na "lov" carodejnice a kdyz maji pocit, ze narazili na neco carodejneho, tak kolem sebe nejsou ani schopni namalovat kruh (abysme tedy zustali u carodejnych propriet), tak takova banda si nic jineho nezaslouzila. Kdyz jsem na tom teda v kine byl, trpel jsem jak zvire a kdyby to urychlilo konec, zakroutil bych jim klidne krkem sam :-P

  OdpovědětVymazat
 9. Já nevím jak bych se zachoval, kdybych viděl příšeru ... Jestli bych dokázal utéci, posral se, nebo jen stál. Spíš bych to viděl jako kombinaci druhého a třetího. Tedy otázka je jasná (a vážně míněná) jak by se zachoval FF kdyby tu příšeru viděl ? A nechtěl bych slyšet odpověď človgěka ¨, který výborně a vtipně píše.

  OdpovědětVymazat
 10. Fakt jsem se seriózně zamyslel jak bych se zachoval, a celkem tuším.
  Rozloučil bych se se životem a potom se pokusil utéct/schovat (megastrach included). Určitě bych si vůbec nevšímal lidí okolo (a ani se nikoho neptal co to je-je jasný že toho vědí tolik co já).
  A kdybych měl kameru určitě bych nic nenatáčel. Proč taky? Bylo by mi jasný že to natočí hromada jiných lidí.

  OdpovědětVymazat
 11. Anonym (12:25): Já osobně bych buď ukradl nejbližší dopravní prostředek a v něm ujížděl co nejdál pryč (pokud by si mě to monstrum nevšímalo), nebo (pokud by šlo přímo ke mně) bych se schoval do co možno nejhlubšího a nejpevnějšího sklepa. Ale nejde o to, jak bych se přesně zachoval já, nýbrž o to, že podle mě by se čtyři reální existující lidé niky nezachovali tak, jako ti ve filmu.

  OdpovědětVymazat
 12. Podle poslední reakce usuzuju, že Frantovi ten řidičák nakonec přece jen dali. Na pokolikátý? :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Myslím, že k panickému útěku před apokalypsou se řidičské oprávnění nevyžaduje.

  OdpovědětVymazat
 14. druha strana mince - na radu pana Fuky jsem o Cloverfield nic nezjistoval a sel na to. Ze to je toceno "na domaci kameru" a pojednava to o monstru, ktere nici NY, jsem vedel z traileru a plakatu. Musim rict, ze jsem byl z filmu prijemne prekvapen, i kdyz souhlasim s tim, ze motivy ustrednich hrdinu nejsou moc verohodne. Sam bych asi taky nesel zachranovat holku, se kterou jsem se jednou vyspal, i kdybych mel pocit, ze ji miluji :-) na druhou ustranu home video zachycujici chovani skutecnych lidi pri podobne udalosti by asi nebyl moc zabavny, protoze bychom toho moc nevideli (krome tech hysterickych davu, ktere pan Fuka ve filmu postradal :-) Takze povazuji Cloverfield za divacky atraktivni zkloubeni "dokumentarnosti" a "popcornovosti"...

  OdpovědětVymazat
 15. Skvělý film. Nemám co bych vytknul. Už dlouho jsem nebyl tak přikován k sedadlu.

  100%

  OdpovědětVymazat
 16. Úžasný blogpost od profíka, jak by se zachovali reální lidé (racionální a poučení o tom, co dělat v případě zemětřesení, hurikánu, teroristického útoku atp.) - a armádní velení.

  OdpovědětVymazat
 17. Pekne to shrnul Ron Gilbert :-)

  Cloverfield is a great movie because a bunch of whiny self-absorbed twenty-something New York hipsters that live in apartments no one can afford all die. For those of you working on your term papers dealing with film deconstruction and plot subtext for your Understanding Film class, let me break it down for you. The whiny hipsters all represent whiny hipsters we hate. The monster is metaphor for a giant monster, and the shallow asshole good looking people all die because they should.
  There. I saved you an evening in the library.

  OdpovědětVymazat
 18. Ze byl New York v pozdejsich castech filmu tak podivne prazdny? Treba byli vsichni lidi nekam odtahnuti tema malyma potvorama - Hud v metru rikal, ze ho chtela jedna odtahnout, buhvi co mela za lubem, snad nakrmit tu obrovskou svini. Anebo vsichni zbyli lidi po kousnuti vybuchli:-).
  Jinak k psychologii - nekdy, kdyz se mi zda nocni mura, tak si v tom snu uvedomuju, ze se mi zda nocni mura a proste ji musim projit az na konec. Jsem v tom snu takovy podivne labilni. Mozna by me pud sebezachovy prepnul do podobneho stavu mysli. Ale neverim, ze bych se pro nekoho vracel do epicentra deni, zvlast, kdyby hnusne krvacel v napul spadlem mrakodrapu (coz mu ta holka do telefonu rekla), ta love story me nekolikrat vyhodila z platna zpatky do kinosalu.

  OdpovědětVymazat
 19. Zajimava recenze.. Kdyz teda odhledneme od nazoru na "spravne " chovani lidi v tak krajni situaci, coz je uz od zakladu pitomost, protoze nikdo nevi jak by se choval - aneb po bitve je kazdy general ;)

  Hlavne by me ale zajiamlo co ma byt tak ultramegablabla spoileroveho na tom zaznamu sepotu :) titulky jsem nevidel a z te mp3ky nejde nic slyset.. Byl bych moc rad za radu :o)

  Spike

  OdpovědětVymazat
 20. je tam povedane "it's still alive..."

  OdpovědětVymazat
 21. ja vicemene souhlasim se vsim co si napsal, akorat sem si film ocividne uzival mnohem vic nez ty (ze by to bylo tim ze sem ho nevidel v kine?:)
  ... no a hlavne.. mi na hrdinech docela zalezelo a navic tam nebyla zadna detska hvezdokravka ktera by cely film rvala a tim mi cely film nezkazila tak jako valku svetu

  OdpovědětVymazat
 22. Takže odstup času zapracoval a druhé shlédnutí mi přišlo lepší než první. Co se týče hrdinů, tak je těžko soudit motýla. Až tak nereálné mi to nepřijde. Navíc kdyby se nevraceli o čem by ksakru ten film byl? O natáčenní stěny v evakuačním centru? No jediné rapidní mínus je konec. Moc sem chtěl aby hlavní hrdinové i monstrum přežilo aby se dalo uvažovat o dvojce.
  No nápad super, ještě bych si to dal jednou s koncem typu přežili jsme je to mrtvý, ale i tak i po 3 letech pořád pecka.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.