14.9.21

Recenze: Supernova - 50%

Klavírista Colin Firth žije už mnoho let (pravděpodobně několik desetiletí) se spisovatelem a astronomem Stanleyem Tuccim, který trpí stále se zhoršující demencí a uvědomuje si, že zanedlouho přestane vědět, co se kolem něj děje. Vyrážejí spolu na kratší road trip a setkání s přáteli, což všechno má vyvrcholit Firthovým koncertem a ještě něčím, dramatickým, o čem Firth nemá tušení, ale vy už v tuto chvíli pravděpodobně ano (spoilery na konci textu).


Firth a Tucci jsou skvělí herci a o to horší je, jak málo příležitostí dostali v tomto filmu, ve kterém valnou většinu času neslezou z plátna a mohli by předvádět úžasné herecké koncerty.

Brání jim v tom především scénář, ve kterém se toho stane překvapivě málo zajímavého. Hodinu sledujeme, jak si protagonisté užívají road trip a jak Tuccimu občas přestane fungovat mozek, což je dobře zahráno, rutinně zrežírováno a je to opravdu hodně předvídatelné. Po hodině dojde k jistému vyhrocení a k zásadní konfrontaci, přičemž jsem si uvědomil, že ta předcházející hodina filmu byla víceméně zbytečná a bylo by zajímavější začít až touto konfrontací a dát jí větší prostor.


Zvláštní je také přístup tvůrců k faktu, že dva hlavní hrdinové spolu mají homosexuální vztah. Nikdo ve filmu se tomu nediví, protagonistům to nijak nekomplikuje život a vůbec nic z toho celý film nevyplyne (ani odvážná gay erotika). Skoro se mi chce nadhodit teorii, že filmaři nedokázali sehnat dostatečně kvalitní herečku, tak museli z hlavních hrdinů udělat gaye. Nebo chtěli získat nějaké ceny na LGBTQ+++ festivalech, protože věděli, že pro normální festivaly není jejich film dostatečně dobrý?

Supernova není vyloženě špatný film. Ale rozhodně není výjimečný a nevidím důvod, proč se na něj dívat, pokud nejste extrémním fanouškem Firtha a Tucciho. Na podobné téma existuje mnoho výrazně lepších filmů, z nedávné doby například Hopkinsův Otec.

SPOILER: Vyhrocení po 60 minutách spočívá v tom, že Firth odhalí Tucciho plán spáchat sebevraždu v době Firthova koncertu, samozřejmě mu to vyčte, intenzivně se kvůli tomu pohádají, ale nakonec se usmíří, Tucci se zabije ve Firthově přítomnosti (pravděpodobně, protože to na plátně nevidíme) a Firth pak odehraje svůj klavírní koncert procítěněji než obvykle. Nic z toho mě příliš nepřekvapilo a poněkud mě iritovalo, že Firth na svém "mistrovském koncertu" hraje toto, ale hraje to ve zjednodušené verzi, zřejmě proto, aby to skutečný Firth zvládl zahrát (kameru mu totiž zabírá prsty).

56 komentářů:

 1. A proč je tu zcela bezvýznamný film z minulého roku? Tohle tedy mohlo být klidně audio. Jo a prga.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František přehodnotil své priority a víc se teď zaměřuje na tématiku legračních sebevražd.

   Vymazat
  2. Texty su ovela narocnejsie na vyrobu takze toto je z minuleho roku ale dokoncene az teraz.

   Vymazat
 2. Blahopřeji k dobře umístěné Prze.Už jsem se bál že se sní neshledáme

  OdpovědětVymazat
 3. Film na hovno, ale recenze super! Napsaná!!!! Jupí!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už chválíme Frantu za to, že je schopen písemného projevu.

   Vymazat
 4. A proč by něco mělo vyplynout z toho, že jsou hlavní postavy gayové a proč by se tomu měl někdo divit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože takhle vypadá přemýšlení starého chátrajícího muže, který už nechápe svět kolem sebe a vidí za tím nějaké hlubší konspirace. Že by někdo takový scénář od začátku napsal o gayích nebo snad dokonce byl scénárista gay a chtěl to takhle napsat, to samozřejmě Fuku vůbec nenapadlo.

   Vymazat
  2. Ano, proč? Odehrává se to snad v roce 1920 nebo 1940?

   Vymazat
  3. Protože když z toho pro děj nic nevyplyne, tak není žádný důvod dělat z nich příslušníky téhle jedné konkrétní okrajové menšiny. Stejně dobře by to mohli být třeba dva barvoslepí, těch je v populaci procentuálně zhruba stejně. A nebo by to mohli být - pozor, kacířská myšlenka! - prostě jenom dva kámoši, co se na stará kolena nastěhovali k sobě. Cesta nejmenšího odporu, žejo. Proč vymýšlet nějaké extrabuřty, když se to ve filmu nijak neprojeví?

   Dám příklad: v Cestě do Ameriky jsou oba hlavní hrdinové černí. Má to svůj důvod a plynou z toho věci = je to opodstatněné. V nové seriálové Anně Boleynové je hlavní hrdinka černá, ale nemá to žádný důvod a neplyne z toho nic = je to samoúčelné. A zavání to panoptikem: "Velevážené publikum, přistupte blíže, máme tu obskurní menšiny všech barev a tvarů!"

   Vymazat
  4. Možná to má naznačit, že film se odehrává ve světě jako ten náš, a ne v líném fikcestánu, kde je každý člověk bílý heterosexuální muž majoritní národnosti a vyznání, pokud není "důvod" aby byl něco jiného.

   Protože v reálu je taky hromada lidí něco, a nic z toho pro ně neplyne a žijí normální život. A tvůrci tohoto filmu se prostě rozhodli tento aspekt reality zachovat. Panoptikum mi spíše připomíná, když je každá menšina zachycena tak, aby se kolem jejího menšinového statusu všechno točilo. Jako by nemohla ta postava být prostě normální člověk, který prostě patří k nějaké menšině.

   Vymazat
  5. Já si Cestu do Ameriky už nepamatuju úplně do tetailu po těch letech, ale mám dojem že tam šlo o to, že hlavní hrdina je princ. Kdyby černej nebyl, zápletka by fungovala stejně.

   Vymazat
  6. V reálu taky většina lidí chodí průměrně jednou denně kakat. Ale ve většině filmů to nevidíme, pokud to nemá nějaký význam pro jejich zápletku.

   Vymazat
  7. Zvláštní je také přístup tvůrců k faktu, že dva hlavní hrdinové chodí průměrně jednou denně kakat. Nikdo ve filmu se tomu nediví, protagonistům to nijak nekomplikuje život a vůbec nic z toho celý film nevyplyne (ani odvážná scat erotika).

   Vymazat
  8. Takze to ze mas doma bisexualnu zenu,co je minorita, znamena ze mas doma nepretrzite dramu? Ok.

   Vymazat
 5. Jsem přemýšlel, co Fuka zase používá za l33t edgy internet speak, pak mi došlo že "odv86n8" je "odvážná" psaná na US klávesnici. Pardon, keyboardu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To tam určitě František napsal schválně. Však známe jeho pověstně sofistikovaný humor.

   Vymazat
  2. To musis napisat cele aby nedochadzalo k omylom, keyboard (yes PC keyboard).

   Vymazat
 6. Ocenujem starosvetsku textovu recenziu. Diky, Franta.

  OdpovědětVymazat
 7. To mam jako cist? Nectu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čti, proboha. ČTI! Civilizace existuje, dokud existuje psané slovo. A ta Národní knihovna to taky nebude archivovat věčně.

   Vymazat
 8. Takže postava se jmenuje Firth a herec se jmenuje skutečný Firth?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jen taková Frantova zkratka. Mohl by uvést i jména postav, ale to už je moc pracné.

   Vymazat
  2. Kdyby chtěl, tak by František mohl zmínit jména postav, ale on nechce.

   Vymazat
 9. dekuji, ze jste se vybodli na ty podcasty, bylo to opravdu k nepreziti to bezobsazne vzdychani huhlani a kunkani...

  OdpovědětVymazat
 10. Co je divného na tom, že hrdinové jsou homosexuálové, nikdo se tomu nediví a nijak jim to nekomplikuje život?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Divné je, že tvůrci ve filmu použili cosi výrazně menšinového (4%) a vůbec k ničemu to není využito. Úplně stejně bych se divil, kdyby představitelé byli albínové nebo s amputovanou končetinou.

   Vymazat
  2. Homosexuálů mezi námi fakt nejsou 4%, ale minimálně 10%. Zatímco albínů nebo lidí s amputací to budou spíše promile.

   Vymazat
  3. Franta je vcerejsi, buznovstvi jiz davno neni mensinove, naopak je to novy standard a prekvapive by naopak bylo, kdyby hrdinove nebyli homosexualove a zadalo by to vysvetleni, proc nejsou a co z toho vyplyva (= nic hezkeho).

   Vymazat
  4. Takže homosexuálové jsou podle tebe postižení nebo amputovaní a normální vztah, ve kterém si prostě povídaj a jezdí autem místo toho, aby třeba bojovali světelným dildem, neexistuje jo (nebo se o tom normálním nesmí točit filmy? Ty jsi dobrej pacient.

   Vymazat
  5. A proč by ses divil? Takoví lidé přece existují. Údiv by byl na místě, kdyby Firthova postava měla sloní uši a Tucciho postava místo nosu sloní chobot.

   Vymazat
  6. No, já si myslím že právě proto, aby ses (nejen ty) divil, to tak natočili...

   Vymazat
  7. Ano Franto, mensiny ziju normalny zivot. Vitaj vo svete dospelych ludi kde sa nerobi velke halo z kazdej blbosti.

   Vymazat
  8. Možná byste měl spíš vylézt, ze své štěrboholské bubliny, aby Vám došlo, že ne každá odchylka od normálu *MUSÍ* být dramaticky podchycena. Zrovna vy se svým životním stylem.

   Vymazat
  9. Lidí se zrzavými vlasy jsou populaci celkově zastoupení taky v jednotkách procent...

   Vymazat
  10. Divné je především to, že tragická gay vztahovka se jmenuje Supernova a nikdo neřeší proč vlastně. Mě docela zajímalo v jakém afektu či pomatení mysli to tvůrci nazvali právě tímto populárním astronomickým termínem.

   Vymazat
  11. Ten název divný není, ve filmu to je vysvětleno skrze astronomické přirovnání.

   Vymazat
  12. To je holt František. On si tak chodí po světě a diví se naprosto běžným věcem. Jo no, měl by víc chodit mezi lidi.

   Vymazat
  13. Mezi scénáristické triky patří napsat postavu tak, aby se s ní většina diváků mohla ztotožnit, nebo aby k ní automaticky cítila nějakou animozitu atd.
   Takže otázka by mohla znít, co měli scénáristé za lubem tentokrát.

   Vymazat
  14. Proč by se většina diváků nemohla s postavami ztotožnit? To, co ty postavy ve filmu prožívají, je přece obecně lidské.

   Vymazat
 11. Nikdo ve filmu se tomu nediví, protagonistům to nijak nekomplikuje život a vůbec nic z toho celý film nevyplyne (ani odv86n8 gay erotika).

  Nebude to náhodou tím, že chtěli aby jejich vztah byl normální jako v běžném životě? Ptal by ses takhle kdyby to byl heterosexuální pár? Když je někdo gay ve filmu musí tam být nutně na to narážky a nějaké drama?

  OdpovědětVymazat
 12. Nikdo ve filmu se tomu nediví, že spolu žijí dva muži. A co by se mělo dít jiného? Měli by si na ně lidé ukazovat na ulici a smát se jim? Měli by být šikanovaní v práci a pořád by jim měl někdo předhazovat, že jsou to jenom blbí buzíci? Fuko, ty ale fakt strašnej debil a ještě to považuješ za svou přednost, na kterou je potřeba upozorňovat.

  OdpovědětVymazat
 13. Co ta rekonstrukcia, vsetko dobre dopadlo a milovana manzelka chodi spokojna do prace?

  OdpovědětVymazat
 14. Předpokládám, že ten jejich homo vztah má rovinu v té sebevraždě, ne? Jakože nejlepší přítel to pochopí a smíří se s tím lépe, než partner, který s ním chce být až do konce. Zároveň vědomí, že za chvíli tě nastupující demence bude srát méně u přítele, než u dražší polovičky? Nebo se pletu?

  OdpovědětVymazat
 15. S názorem Franty, že je fakt zbytečný honit si angažovaný triko na 4% lidech, když to není vůbec použitý, jednoznačný souhlas. To nuž zavání trapnou autocenzurou a nebo naopak chtěnou touhou po filmových cenách.
  Jo, a Franto, ty psaný recenze jsou fakt o míli lepší než tvé podkáásty...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravdu díš, bratře. Ve filmu musejí být jen zcela průměrní, většinoví, nevyčnívající lidé. Každá výjimka musí mít dramaturgické zdůvodnění. Každé vyčnívající postavě se dle scénáře buď máme vysmívat, nebo s ní máme soucítit, případně obojí.

   Božínku, teď mi teprve došlo, jak je Harry Potter špatný film. Jen si to představte, je tam několik zrzků (to je menšina jak kokot, cca 1%) a NIC Z TOHO NEVYPLÝVÁ. To tam nemohli místo toho dát normální lidi? Zatrolení aktivisti...

   Vymazat
 16. Franto naval audio podcast recenzí. Tyhle sračky číst nebudu! Jinak seš Hitler.

  OdpovědětVymazat
 17. Františku, ty zase, jak je tvým dobrým zvykem, rádoby chytře rozumuješ o něčem, o čem víš úplné kulové. Na různé queer festivaly se dostávají filmy, ve kterých má sexuální orientace hlavních postav nějakou dramatickou funkci. Jejich okolí se nad tím pozastavuje, ty samotné postavy se nad tím pozastavují, těch variant je mnoho. Takže Supernova se tam pravděpodobně nikdy neobjeví. Je to tedy přesně naopak než jak píšeš. Doporučuju si trochu rozšiřovat kulturní a společenské obzory, protože s tvým vyjadřováním a úrovní znalostí bys u nějakých chytřejších lidí působil jako buran a nedouk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hahahahaha! Film "Supernova" byl uveden m.j. na "26e festival du film LGBTQ & +++ de Paris" a na "Melbourne Queer Film Festival".

   Vymazat
 18. Vymírající bílá heterosexuální menšina tvoří max. 16 % světové populace. Nevadí ti, jak je tato úchylná deviantní nenormální a nepřirozená minorita protežovaná ve filmech, které recenzuješ?

  OdpovědětVymazat
 19. Kolik procent párů ve filmech, které jsi viděl, bylo heterosexuálních a kolik homosexuálních? Odpovídá to přirozenému rozdělení ve společnosti? Není naopak podivné, že ve filmech je odhadem 99,9% párů hetero?

  OdpovědětVymazat
 20. Tak hlavne,ze film dopadl happy endem a koncert se povedl.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.