7.10.20

Recenze: Princova cesta [Le Voyage du prince] - 60%

Starý opičí princ se ocitne na břehu neznámé pevniny, kde se o něj začnou starat zdejší vědci a kluk jménem Tom. Ve srovnání s feudální princovou vlastí je zde všechno modernější a viktoriánské, včetně elektřiny. Ale celé město je ohrožováno nadpřirozeně rychle rostoucím lesem. A všichni hrdinové jsou opice...


Animovaný francouzský film Princova cesta by se dal nejjednodušeji popsat jako "hodně bizarní filosofický prequel k Planetě opic". Nevystupují v něm žádní lidé a všichni hrdinové jsou inteligentní opice, které chodí po dvou, jsou oblečené, žijí v domech a normálně spolu mluví (v češtině, protože film je dabovaný).

Film krásně vypadá, čímž myslím především jeho "worldbuilding", tzn. interiéry, exteriéry, oblečení opic a tak dále. Většina pozadí je ruční 2D kresby (a některé z nich bych si rád pověsil doma na zeď, nebo aspoň použil jako pozadí v Xubuntu) a většina postav je CGI s cel shadingem v pouhých 12 (nebo jen 8?) FPS, což bohužel vytváří nepříjemné vizuální problémy pokud se má kamera pohybovat nebo se má dít něco akčnějšího (motion blur neexistuje). Po technické stránce jsou animace horší než v leckteré současné videohře (kde jsou srovnatelné věci renderované v reálném čase). Ovšem z čistě výtvarného hlediska je na co se dívat.

Film bych (přes existenci dabingu) nedoporučoval menším dětem (ani dětem které snesou Totora nebo Kiki's Delivery Service), protože rozhodně není zábavný a jde spíše o podobenství / sociální satiru, než o pohádku nebo obecně o příběh s dějem (trochu podobně jako původní kniha "Planeta opic"). Přitom se ovšem Princova cesta snaží tvářit jako kdyby měla nějaký děj, což je značně matoucí a vyvolávalo to ve mně tolik otázek, že jsem se nemohl dostatečně soustředit na kochání se výtvarnou podobou:

 • "Viktoriánské" opice tvrdí, že jejich město je jediné osídlené místo na planetě a že žádné jiné (inteligentní) opice nikde jinde nežijí. Existence Prince a jeho vlasti je označována za podvod. Přitom v opičím muzeu existuje globus jejich planety (s kontinenty, které se nepodobají pozemským) a knihy o zaoceánských výpravách na velkých lodích, které tytéž opice podnikaly. To si během těch výprav a mapování celé planety nikdo nevšiml, že existuje rozvinutá feudální civilizace (s honosnými zámky a velkými armádami) na ostrově na dohled od jejich pobřeží?
 • Některé opice si navzájem rozumí, jiné ne. Opice X řekne "Rozhlédni se", opice Y na to zareaguje "Mám se rozhlédnout?", a okamžitě následuje voiceover opice X, stěžující si, že "Bylo zjevné, že mi nerozuměl a jen opakoval má slova". Všechno v perfektní češtině. Nevím, jestli za to mohl dabing nebo to tak bylo už v originále, ale bylo to WTF (tato konkrétní scéna s "opakováním", které nebylo opakováním).
 • Poté, co se Princ seznámí s Tomem, kterému zpočátku nerozumí, následuje rozsáhlý flashback, ve kterém Princ vzpomíná, jak mu Tom připomíná opičáka jménem Kom, se kterým se seznámil kdysi dávno ve své zemi, a kterému také nerozuměl, protože Kom byl z jiné opičí civilizace, zaostalejší než ta Princova. Kom ve flashbacku skutečně vypadá jako Tom (který je z pokročilejší civilizace než ta Princova). Po flashbacku se na Koma zcela zapomene a už není zmíněn.
 • Viktoriánské opice mají rozvinutý průmysl a zemědělství (v jejich obchodech se normálně prodává chleba), ale nikde není potřebná infrastruktura (např. pole, elektrárny...?). Město je malé a je těsně obklíčeno džunglí, do které se nikdo neodváží vydat.
 • Opice namočí pero do kalamáře s černým inkoustem a nakreslí obrázek koně, který je naprosto zjevně tužkokresba.
 • Opice znají latinu (a říkají jí "latina"), což znamená, že někdy v jejich historii musely existovat jiné opičí státy a opice to vědí. Není vůbec nijak naznačováno, co si opice myslí, že se stalo s ostatními opičími civilizacemi a proč si myslí, že jich nyní zbylo jen jedno město na celé planetě.
 • (SPOILER) Část opic utekla z viktoriánského města a během pouhých 15 let se vyvinula v ekoteroristy, kteří žijí v korunách stromů, oblékají se jako lidé v 70. letech a používají propisky (kde je vzaly, když se chlubí tím, že žijí pouze přírodně a nemají žádné továrny?)
 • V jedné z podzápletek jedna z viktoriánských opic vynalézá jed, který má zastavit invazi lesů do jejich města (a tím zachránit jejich civilizaci), pak v jedné scéně ten jed náhodou vylije na kořen stromku, stromek zmodrá (umře?), ale dále z toho nic nevyplyne.
 • Princ se během filmu (několik týdnů?) promění z feudála v učence, který dokáže sám sestrojit letadlo (tzn. předběhne vývoj všech ostatních opic ve filmu).

Většina zmiňovaných věcí by mi nevadila v novém pokračování Kung Fu Pandy nebo Trollů, ale vadila by mi například v novém Toy Story. A v pomalém konverzačním filmu (bez akčních scén a s jedinou písničkou, která je strašlivá) mi tyto věci bránily v jeho vychutnání. Zdůrazňuji, že Princova cesta se nesnaží být podobně snovou záležitostí jako Miyazakiho animáky a zobrazuje svůj svět velmi střídmě a popisně. Možná je problém v tom, že jde o volné pokračování dvacet let starého filmu (což distributor chytře zamlčuje). Možná osmdesátiletý režisér chtěl natočit jen jednoduchou agitku ("bránit se přírodě je špatné", "bránit se jiným civilizacím je špatné", "konzum motivovaný strachem strach o existenci je špatný") a ozvláštnit ji svým výtvarným talentem, aniž by se nějak zabýval zápletkou.

Jako výtvarný počin je Princova cesta velmi vydařená. Jako film zdaleka ne tolik.

P.S: Knihu "Planeta opic" jsem kdysi dávno opravdu četl, ale až jako reakci na film (který u nás byl k vidění ještě za komunismu). A byl jsem tehdy zklamán, že to nebyla sci-fi, ale satira.

55 komentářů:

 1. Tento komentář prošel online cenzurou Františka Fuky.

  OdpovědětVymazat
 2. Takto ma vypadat recenze hodna skveleho cloveka a vyznamne internetove osobnosti. Gratuluji a dekuji!

  OdpovědětVymazat
 3. Františku, tvé autistické výčty nelogičností ve filmech s mluvícími zvířátky, oživlými loutkami nebo roboty bojujícími s příšerami, jsou donkichotský boj s větrnými mlýny, ale piš dál - my už koneckonců nic jiného nečekáme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tomto sa musim Frantiska zastat, podnazov blogu je "František Fuka versus kinematografie" a ten boj s kazdym filmom je z textov poznat.

   Vymazat
 4. Prymula neni gej ale pica a nejdu

  OdpovědětVymazat
 5. Filmy a seriály s dějem už dávno nejsou in, to ví každej. Osmdesátiletý režisér pochopitelně chce být in, takže točí ekosociální agitku, protože aktuálnější téma fluidního genderu nepochopil/je na něj moc složité.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když v žádostech na státní peníze na film jsou kolonky na zjištění, zda film zaujímá správný politicko sociální postoj, tak nemůže vzniknout nic jiného než ekosociální agitka nebo film o trablích všelijakých sexuálních menšin (zotročování v těch dotaznících ještě není).

   Vymazat
 6. Dekuji za kvalitni recenzi. Jste skvely, Frantisku!

  OdpovědětVymazat
 7. Prostě další autistická kravina

  OdpovědětVymazat
 8. Planétu opíc vôbec nemusím a knihu som našťastie nečítal. Vlastne ani anonymních nemusím, tak si dajme aspoň hit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Si aspoň mohol dať video k veci, ako napríklad toto.

   Vymazat
  2. Hint: "voyage, voyage". A ty si tu nový, že? Tak sa zoznámne: v 1.min klipu Pansexuál žerie tyčinku bez prdele. V 2.min gaylord triumvirát hraje karty (transka "lokomotiva" Sternriťter, Grim "serial" Rapist a Diskuter je proste "It"). A v jednom zábere si loptu pohadzuje Aminux a s Ajugom premýšľajú nad ďalšími kulinárskymi receptami.

   Vymazat
 9. Opice taky nemusím. Lišky na smetaně ale můžu..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nem, Emma Smetana nem jo. Líška nechce byť na Smetaně! Ale Lišiak rád prikryje veľkým ocáskom Lízu Salander.

   Vymazat
  2. Liška na Smetaně: Lišku krátce podusíme zakleknutím na krk, lehce naklepeme hranou ruky, aby byla vláčná, položíme na dobře očištěnou Emmmu Smetanu, lehce opepříme a zakápneme limetkou. Přikryjeme Chlebcem nebo jiným pečivem a podáváme jako exkluzivní raw sendvič.

   Vymazat
  3. Kolego, zapomněl jsi dodat, že zvěřina se nejprve věší do komory, aby byla správně uleželá. Možná se na tom háku bude Liška nudit, ale co už!

   Jo a ta Emmma Smmetannna nesmí být zakysaná!

   Vymazat
  4. Black foxes matter!

   Neni nad dobre očistenú Smetanu (ideálne savo + pre istotu jalapeňos v každom otvore) s tromi pěknými m v strede.

   Vymazat
  5. Lišáku, víš, že mluvit o sobě ve třetí osobě je známka začínající duševní poruchy?

   Vymazat
  6. Mluvení o sobě ve třetí osobě již obhajoval Hercule Poirot, kdy dle jeho vlastních slov "pouze tak lze udržovat odstup od vlastního génia".

   Vymazat
 10. Odpovědi
  1. Pánu Liškovi se to říká snadno, když má pěkně velký penis bez prdele, ale co my Češi?

   Vymazat
  2. Svetový rekord v penisoch drží Langmajer. Na to sú svedkovia. Ukázal im ho (Dyck, Denis a Nesvačilová). A teda kam sa slovenské penisy hrabú na Langmajera. Otáznik je na konci vety, nie za slovom "hrabú", Pansexuál. Bez prdele.

   Vymazat
  3. Tak Liška nemá prdel? To leccos vysvětluje.

   Vymazat
 11. jen jednoduchou agitku ("bránit se přírodě je špatné", "bránit se jiným civilizacím je špatné", "konzum motivovaný strachem strach o existenci je špatný")

  No samozřejmě, proč v tom hledat něco jinýho, vždyť Je to Francouzský.

  OdpovědětVymazat
 12. Že se na to může heterosexuální vyspělý muž bez děcek vůbec na to dívat aniž by měl trauma

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom se právě liší etablovaní filmoví recenzenti od prostého lidu. Takže sklapni a osol bulvy.

   Vymazat
  2. No, pak má ten recenzent psychické problémy, které se projevují v osobním životě. Stane se gendermanem zatracujícím své pohlaví nebo se přes maniodepresi nedokáže za několik let dopracovat k sestříhání filmu. Spáčilová na to vynalezla recept film nedokoukat a jít chlastat na bar.

   Vymazat
 13. FoxNews uvádza nový dokumentárny seriál Tragédi - Epizóda 1 má priliehavý názov "Prečo? aneb dojemné stretnutie Grima s tatínkem po rokoch" (s01e01) Pozor spoiler: V 0:34 pohotový kameraman FoxNews zachytil nonverbálny mikrovýraz tváre...

  OdpovědětVymazat
 14. Tohle peklo zase zmrzlo. Inteligence je buď v karanténě nebo pošla.

  OdpovědětVymazat
 15. Nahodny zaber: BBC party (not the TV station)

  https://pasteboard.co/Jvqzemf.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radši BSC - big Slovak cock, je to bílý a to se bude panu Fukovi líbit víc.

   Vymazat
  2. Nem nem, my máme koky metalízované -ja napr. v červenej metalíze. Aj by som ti to odfotil, ale nezmestilo by sa mi to na 22" monitor.

   Hádanka na dnes: keď to vyhodíš, je to biele, keď to spadne, je to žlté. Čo je to?!

   Vymazat
 16. Recenze filmu "Greyhound" (2020), za pomoci názvů několika posledních zde recenzovaných filmů. Tom Hanks je sice už Děda, ale ukázal se být Postrachem rodiny ponorek v severním Atlantiku. Jeho lidé byli jeho Služebníci, ale i on sám a celá loď byli Služebníky obchodního loďstva, Admirality, Velitelství západních přístupů, and so on. Na jeho lodi - ani na žádné jiné - nesloužily žádné Bábovky. A Smečka ponorek si každý den a každou noc vybírala svou daň. Málo byly platné Hanksovy modlitby k Božímu tělu. Ovšem německý kapitán poslední ponorky musel být Vyšinutý. Následovaly by spoilery, kdyby následovalo vůbec něco. Jen dva detaily: autor předlohy (C. S. Forrester) měl na mysli torpédoborec třídy Mahan, zde jde o (méně pravděpodobnou) třídu Fletcher (dokonce o skutečný USS Kidd); a pokud jde o úspěch celé eskorty během této plavby, nesnese porovnání s realitou; ani legendární (a přitom skutečný) Frederic John Walker nikdy nic takového nedokázal. Ale pěkný film to je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Greyhoundovi jsem začal číst Foresterovu ságu o Hornblowerovi. Holt je filmové sucho ..

   Vymazat
  2. Samozřejmě jsem tím myslel, že Fletcher class byl VŽDY nepravděpodobný v Atlantiku, obzvláště v pomalých konvojích, protože byl primárně určen pro Pacifik a především to byl fleet destroyer, godsdammit! Zasazení děje do února 1942 pak činí jeho přítomnost zde (i kdekoliv jinde) nemožnou. Ale je pravda, že destroyer-escorts byly mnohem méně cool.

   Vymazat
  3. Od Forestera zvláště doporučuji "Křižník Artemis" (The Ship, 1943). Opět vymyšlená loď, tentokrát Středozemní moře a opět podrobné vysvětlení všech procedur během bitvy.

   Vymazat
  4. Grime, zasloužíš zasolit!

   Vymazat
  5. Greyhoundovi se dá vyčítat všechno možné, od taktiky přes hnusné digitální moře až po vybotoxovaného Hankse, který už je na takovou roli moc starý, při vší úctě. Ale fakt je, že to je zas jednou po dlouhé době film pro chlapy.

   Vymazat
 17. Dlouho nic. Co takhle nějaký "nefilm", jako deskovky, hudba, "budeme mít dneska sex" apod.

  OdpovědětVymazat
 18. Máš recht, Fletcher bol arogantný destroyer, ktorý si užíval dekapitáciu akýmkoľvek hudobným nástrojom (jeho najobľúbenejší bol vraj činel) -ideálny dozor SJWs.

  Pozn. pod čiarou: my Vulpes vulpes máme síce fóbiu z Canis lupus, ale aj tak, what a beautiful creature, wish him luck boyz. Celý čas Lišiak držal palce Wolfíkovi, lenže na konci filmu prišlo trpké sklamanie, keď nejaké rekreačné pseudo-lietadielko zhodilo do vody 3 torpéda -čistá podpásovka, to sa nerobí ani počas filmového sucha, Tom Hanks.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Catalina. Nádherný stroj. A byly to čtyři hlubinné nálože. Depth charges. Wasserbomben, abych mluvil tvou řečí.

   Vymazat
 19. Fuko, nekde jsi zminil, ze Williams je posledni zijici skladatel ze stare gardy. On uz se ani Alan Silvestri nedocka Fukafutokyu?

  OdpovědětVymazat
 20. Franto, planujes niekedy opravit tu svoju hnusnu covid tabulku, aspon aby ciary grafu nesli mimo bunky? Pripadne keby si fakt zamakal, ze tam nebude ten uplne kretensky default format tabulky a bude sa to lepsie citat ked uz to ma vela riadkov. Proste aby to tak celkovo posobilo skor dojmom dokoncenej domacej ulohy ziaka druheho stupna ZS, nez ako vytvor programatorskej legendy a vyraznej osobnosti Ceskeho internetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hnusná tabulka? Ty asi nevíš, co Franta všechno dokázal a proč je třeba k němu vzhlížet a obdivovat ho. Přeložil Star Wars! Napsal několik her na Spectrum ZX!! Složil elektronickou hudbu!!! Je třeba před ním chodit v předklonu a ne se mu posmívat.

   Vymazat
  2. Konečne si napísal. Už som si myslel, že FoxNews neodvysiela ďalšiu epizódu z dokumentárneho cyklu Tragédi: Lokomotíva. Btw. tá potetovaná pani s ružovo-čiernym oblečkom je tvoja girlgriend alebo maminka?

   Vymazat
  3. Pardon, zabudol som aka kapacita vytvorila toto veldielo. Idem sa previezt autobusom do Lidic a rozjimat nad svojim zivotom.

   Niekto zoberte Liskovi drogy, lebo mele kokotiny bez zmyslu jak Kotleba na sude.

   Vymazat
 21. Ahoj Franto, jak se cenzuruje? Není to na tebe moc práce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak toto si pšehnal. Typický čehúň. Emocionálny kripel. Vieš čo... (odkaz pd milenky z ďalekého východu Minichovej)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.