11.4.20

Můj COVID19

(Tento post není o filmu)

Tady na svém webu jsem vyrobil jednoduchý skript, který zobrazuje data o současné pandemii, která jsem nikde jinde neviděl, totiž aktuální procento pozitivních testů v daném dni. Takové číslo mi připadá zajímavější než absolutní počet nakažených.

58 komentářů:

 1. https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

  Denní vývoj podílu osob (v %) s prokázaným onemocněním COVID-19 na celkovém počtu testovaných osob v daném dni

  OdpovědětVymazat
 2. A čím se to liší od grafu "Denní vývoj podílu osob (v %) s prokázaným onemocněním COVID-19 na celkovém počtu testovaných osob v daném dni" na https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, to by podle názvu mělo být ono, ale jakto že tam mají úplně jiná procenta než já z MZČR?

   Vymazat
  2. Jiná práce s časovými údaji? Pokud vím, jejich grafy se zpětně nemění, zřejmě aby nemátli veřejnost (těch konspičaních teorií, co by se kolem měnících se grafů vyrojilo!). Hádal bych, že jejich grafy prostě vezmou souhrnná data s výsledky testů za celý den podle zpracování, bez ohledu na to, kdy byly získané vzorky, zatímco data, co máš Ty, se vztahují ke dni odběru. Ale jen hádám. Pokud je to tak, Tvoje data by měla být o trochu přesnější, a v součtu by měly vyjít stejně. Ale celkově je to vlastně úplně jedno, protože šum, statistická nejistota, malý čísla a tak. Zhruba ty data vypadají dost podobně a desetiny procenta jsou úplně jedno.

   Vymazat
  3. Protoze jsi podprumerny programator.

   Protoze neco spravne naprogramovat neni to same jako citove vydirani strycka huberta.

   Protoze precenujes svoje schopnosti.

   Protoze jsi zamrzl v detstvi.

   Protoze umis jen kacet stromy v zelde.

   Seznam duvodu je nekonecny

   Vymazat
  4. Mozna se o jednoduchy skript stara kombinace lidske a umele inteligence, ktera tridi tridi data manualne jako karticky vetrelcu.

   Vymazat
  5. Oni to počítají podle všech pozitivních testů, vy podle hlášení krajských hygienických stanic.

   Vymazat
  6. Protoze jsou chytrejsi nez ty, Frantisku.

   Vymazat
  7. Pretoze vedia narabat s cislami.

   Vymazat
  8. Nemá to souvislost s opakovanými testy (které jsou také zahrnouty do celkového počtu testů)? Některý den jich bylo více (a proto je menší procento nově nakažených).

   Vymazat
  9. Protože bereš počty osob ze seznamu lidí od hygienických stanic. To nejsou všichny pozitivní testy, testují i laboratoře.

   Vymazat
  10. Anonymní 18:34 - s na to kápl. Zasloužíš bulvovné, napiš FF ať ti něco pošle.

   Vymazat
  11. LOL kácet stromy v Zeldě.

   Vymazat
 3. Stačí se podívat o kousek výš na počty pozitivních testů. Kromě včerejška nesouhlasí s vašimi čísly žádný den, někdy i o hodně (např. 4.4. 221:282 nebo 5.4. 157:115).

  OdpovědětVymazat
 4. Ještě jsem nikde neviděl číslo ukazující aktuálně nemocné, tzn. s odectenim vylecenych lidi. toto číslo totiž bude nakonec klesat, zatímco počet pozitivně testovaných bude pořád růst.

  OdpovědětVymazat
 5. No fajn, tak ses zase predvedl, jak umis psat jednoduche skripty. A co ted zas pro zmenu pracovat na filmu?

  OdpovědětVymazat
 6. Podle FF recenzí jsem si koupil kdysi Terrarii a začal se sérií Dark Souls, které jsem už dohrál včetně všech datadisků. Bude recenze na Sekiro? To už jsem dohrál taky. Takže vlastně recenzi nepotřebuji, děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych taky přivítal víc recenzí na hry, FF uměl upozornit na zajímavý hry, ale už je línej.

   Vymazat
  2. Kverulantům se furt něco nelíbí

   Vymazat
 7. jako zrizenec krematoria me zajimaji jen prirustky mrtvol.

  OdpovědětVymazat
 8. date('j.n.Y',strtodate($date));
  Zapsat konverzi data na čitelný lidský český formát zabere asi 12 sekund i s googlením syntaxe.

  OdpovědětVymazat
 9. Fuko, jake to je po 40 letech, kdy se snazis predstitat programovani, ze programovat vubec neumis? Uvedomujes si, ze kdyby ses nevysral na vysku, mohl jsi tento jednoduchy statisticky skript nyni hrave zvladnout a neudelat ze sebe po xte naprosteho blba?

  OdpovědětVymazat
 10. Na Facebooku to je (přebíráno z https://fajn7.blogspot.com/2020/03/koronavirus.html ;-)

  OdpovědětVymazat
 11. Domnívám se, že veškeré statistiky co jsou publikované jsou k ničemu. Z těchto důvodů:

  1) netestují se všichni, ale jen indikované osoby, tedy ti co buďto mají nějaké příznaky, nebo nalžou na hygieně, že je mají
  2) drtivá většina mrtvých, co jsou otestováni pozitivně na koronavirus, umře na něco jiného, v podstatě umírají "s koronavirem", ne "na koronavirus", a hodně z nich by brzo umřelo i bez viru.

  Jsem toho názoru, že nemá smysl sledovat ani počet oficiálních nakažených, ani počet mrtvých. Jsou dvě čísla, která je zajímavé sledovat:

  1) počet denních testů (to co pan Fuka zde stvořil)
  2) počet pozitivních protilátek v populaci (to co chce dělat Primula, protestovat náhodných 17 tisíc lidí)

  Jediná tahle dvě čísla mají v tuto chvíli nějakou vypovídající hodnotu. První ukazuje, jakou rychlostí je stát schopný testovat, a druhé ukazuje, jak moc (nebo málo) je ten virus už reálně rozšířený.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 2: Dle výzkumu hongkongských a singapurských lékařů si až třetina pozitivně testovaných lidí nevytvořila žádné protilátky. Zejména ti mladší s lehkými příznaky. Je to prostě zvláštní virus, který se chová jinak, než očekáváme.

   Vymazat
  2. No tak holt promoříme na 100% a tím bude mít těch kýžených 70% protilátky a máme tu kolektivní imunitu :-)

   Jinak je ještě jedno číslo zajímavé: volná kapacita na JIP. Protože když nejsou JIP vytížené, tak zjevně brzdíme víc, než je nutno.

   PS: Pokud se zbavili nákazy bez vytvoření protilátek, tak možná nejsou protilátky třeba...? No, to smysl úplně nedává. Možná stačí nespecifická imunita. Možná se díváme po nesprávných protilátkách (například existuje víc typů). Možná spolehlivost našich testů není dobrá. Ostatně většina toho paradoxního chování viru lze vysvětlit tím, že testy jsou nespolehlivé (což samozřejmě nedokazuje, že testy jsou nespolehlivé; ale pokud by byly, tak svět dává trochu lepší smysl).

   Vymazat
 12. Tak ste Frantiskovi opravili domacu ulohu. Good job.

  OdpovědětVymazat
 13. lolec. Františku, fakt toho nechte, lidi co se zabývají profesionálně analýzou dat a modelováním opravdu nepotřebují mentorování od člověka co nedokáže sestříhat pár videosouborů ve VirtualDubu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VirtualDub... To je něco pro Windows?

   Vymazat
  2. V tvojom pripade je to zjavne uplne jedno.

   Vymazat
  3. kdybys nestrihal v linuxu skriptovanim mencoderu a imagemagicku, uz bys to mel dvacetkrat hotovy, cokoli, co napises, je dneska lol

   Vymazat
  4. V cemkoliv ve Windows by jsi pravdepodobne zjistil, ze jsi neschopen sestrihat home video, mnohem rychleji nez za vice jak pet let. I kdyz obskurni software v Linuxu asi nebude ten hlavni problem tveho failu. Kam mimochodem zmizely penize backeru? Za letenky a hotel pro dva lidi, kdy jeden z nich nema s projektem vubec nic spolecneho? Oukej, to mohlo stat tak pulku vybrane castky. Kam se podel zbytek?

   Vymazat
  5. Videa pod Linuxem jsem kdysi strihal aje to zbytecnej voser. Ted mam free verzi Resolve pod Win a tak prijemny strihani jsem jeste nezazil. A to nemluvim o barveni, mrte skvelick ficur a mraky moz osti pri exportu. A bez chyb, naprosto stabilni, rychly. Jen to nezvlada nektere obskurni formaty.

   Vymazat
 14. Takže se nakonec ukázalo, že Fucka udělal něco, co už dávno existuje a ještě k tomu přesněji. Big lol.

  OdpovědětVymazat
 15. http://sicmaggot.cz/recenze/reznik-zivot-a-smrt-alberta-hersche/#comments

  Franto, jsi celebrita i na metalovych webech...

  OdpovědětVymazat
 16. A co Leon Bimbo, je pozitivní?

  OdpovědětVymazat
 17. Tak kromě toho, že procento pozitivních není přesné, tak co graficky ukazuje "graf"? Jednotky procent na bezrozměrné škále, která končí odhadem na nejakých 10 procentech...

  Tenhle výtvor mi něco připomíná, kde jsem to jen viděl, aha, tady: https://www.youtube.com/watch?v=LZZwOVk5XF4 a i ta podoba celkem sedí... :)))

  OdpovědětVymazat
 18. Kdo bude zejtra mrdat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já. Včera, dneska, zejtra, pozítří ...

   Statisticky to mrdám každej den.

   Vymazat
 19. Procento lidí, kteří v tomto okamžiku žijí a v jiném okamžiku zemřou, je 100%. Přesnost je absolutní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A neměli by se k tomu připočítat ještě ti, co se v určitém okamžiku narodí? Aby to bylo ještě přesnější.

   Vymazat
  2. A ještě nezapomeňte na ty, co se nenarodí

   Vymazat
 20. Pekne grafy taky tady (i obdoba toho Frantiskova) https://vtm.zive.cz/clanky/koronavirus-pocet-nakazenych-pocet-mrtvych/sc-870-a-202787/default.aspx Btw, je uz nekde vysledek plosne testovani (nahodny vzorek populace) avizovany zacatkem dubna?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. samozřejmě používají jednoduché skripty...
   https://www.zive.cz/clanky/jak-na-zive-vznikaji-grafy-ke-koronaviru-skripty-v-r-a-trocha-rucni-prace/sc-3-a-203280/default.aspx

   Vymazat
 21. Fuko uz se na to vyser

  OdpovědětVymazat
 22. tak tohle se uplne nepovedlo, ale zitra je prece taky den

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.