17.11.24

Recenze: After Party - 60%

Mladá studentka Jindřiška přichází domů a zjišťuje, že jejich luxusní dům je v dražbě, všechen majetek v exekuci a její otec se kdesi skrývá a není k zastižení, zatímco matka netuší, co se vlastně stalo a jak otec ty dluhy nadělal, nebo o tom aspoň nechce mluvit. Debutující scenárista a režisér Vojtěch Strakatý nám přináší drama děvčete, které netuší, co si počít.


Existuje vícero českých filmů, které surfují na oblíbené vlně "zakažte exekutory, zrušte dluhy, je to nelidské!" (například Tancuj Matyldo). After Party takovým filmem není. Exekutoři se v něm chovají korektně a slušně a vinu na situaci celé rodiny nese naprosto jednoznačně otec, který neopatrně investoval, i když nevíme jak. A "nevíme jak" je téma, prolínající se celým tímto filmem. Takže nevíme, co vlastně otec komu nasliboval / prošustroval, čemu se vlastně hlavní hrdinka každodenně věnuje (kde studuje a kde pracuje "na poloviční úvazek"), jak dlouho o té finanční krizi věděla matka a co se s tím snažila dělat, kolik činí dluh a do kdy je možno ho splatit, a tak dále. V těchto "nejasnostech" je film tak důsledný, že je to pravděpodobně tvůrčí záměr a ne něco, co bych nutně označoval za jeho zápor.

Všechno je natočeno psudodokumentárním stylem, tzn. dlouhými záběry ruční kamery s "matoucími" střihy, kdy je často uprostřed scény střih z jedné postavy na tutéž postavu v jiné pozici a jiné činnosti. Soundtrack zcela chybí. To všechno je velmi konzistentní a záměrné a neznamená to, že film musí být špatný - pokud se mu povede diváka něčím zaujmout.

Herecké výkony jsou velmi dobré až výborné a většina scén a jejich dialogů je napsaná opravdu dobře. Všechno to působí věrně a realisticky, postavám věříme, že mají motivaci dělat to, co dělají.

Takže potud velmi dobře.

Trochu problematičtější pro mě je otázka, proč byl vlastně film natočen a co bych si z něj měl odnést jiného, než závěr "ano, tohle se některým lidem někdy stává" a pokrčení rameny.

(NÁSLEDUJÍ SPOILERY)

Od samého začátku filmu je jasné, že rodina se nachází v nepříjemné situaci a otázkou je pouze, zda budou všichni její členové na konci příběhu na mizině, nebo rovnou mrtví (na chvíli se na plátně mihnou i nějací nepříjemní mafiáni).

Jindřišce chvíli trvá, než pochopí vážnost situace (ptá se nejdřív matky, z čeho se zaplatí její plánované studium v Anglii, i když ví, že v tuto chvíli už její rodina nemá kde bydlet a v čem jezdit). Pak se naivně snaží z domu "ukrást" dražší nábytek a někde ho schovat. Je to samozřejmě zbytečná snaha, ale dá se ospravedlnit tím, že je z celé situace ještě stále v šoku.

Pak se jí ozve její "zmizelý" otec a odveze ji víceméně proti její vůli do banky a k lichváři, kde ji donutí podepsat půjčky v celkové výši 850 000 Kč. Jindřiška chvíli projevuje svou nelibost, ale pak půjčky podepíše, vědoma si toho, že nyní ona osobně někomu dluží skoro milion, který jí vezme otec ("Ale neboj se, za týden všechno vrátím, mám super kšeft.") Vzhledem k tomu, že Jindriška nepůsobí reatardovaně a z logiky děje vyplývá, že jí musí být nejméně 18 let, mají tyto scény zřejmě symbolizovat její rozervanost mezi láskou k otci a logickým pohledem na situaci. Ale žádné očekávané hutné drama se v tu chvíli stále nerozjede. Film nám to všechno podává realisticky, jak by se to pravděpodobně v podobné situaci opravdu dělo. A musím říct, že bych v kině chtěl vidět něco jiného než tuctový, dramaturgicky ničím nezajímavý kus něčího osudu, kterých se všude kolem každý den odehrávají stovky.

Film má necelých 90 minut a přibližně 30 minut před jeho koncem, kdy jsem po výše popsaných událostech čekal, že se celé to bobtnající drama konečně nějak dramaticky rozjede, se na plátně odehrálo cosi vskutku nečekaného. Tedy něco, co se reálně děje v životě, ale nečekal bych to ve filmu:

Jindřiška totiž ve chvilkovém pomatení mysli otci ukradne pytlík se všemi penězi, uteče  za kamarádkou a společně pak jdou pařit s dalšími teenagery někam na louku (tudíž žádné z těch peněz neutratí). Tam si 20 minut povídají, zpívají, chvíli se řeší, jestli Jindřišku před lety kdosi miloval, a pak, k ránu, se Jindřiška vrátí domů, kde na ni čeká otec, který je pravděpodobně velmi rozzlobený, ale nedozvíme se to, protože v tu chvíli film skončí.

Tedy, opravdu, poslední třetina filmu byla nečekaná, chvíli jsem přemýšlel, co přesně tím Vojtěch Strakatý chtěl říct (protože něco tím asi říct chtěl), ale pak jsem jen pokrčil rameny.

Film After Party dle mého názoru docela věrně zachycuje, co by asi tak opravdu dělal mírně ezotericky myslící teenager, který se by se dostal do dané situace. Tzn. nechoval by se úplně logicky, nehledal by reálná řešení, byl by z toho rozhozený a možná by mu pomalu docházelo, že se jeho život zásadně změnil, proti čemuž by zkusil bojovat tím, že tu změnu bude "aspoň dnes v noci" ignorovat. V tomto ohledu je nutno film pochválit, protože mi  tento psychologický stav zprostředkovává velmi věrně.

V mém případě ale hrálo docela významnou roli, že mě osudy podobných teenagerů moc nezajímají (pokud nevyústí v bezdomovectví / smrt / vyvraždění celé čtvrti automatickou zbraní).

36 komentářů:

  1. Písaná recenzia! Štipnite ma niekto... Alebo je to na oslavu 17. novembra? Neviem, každopádne po dlhej dobe niečo veľmi pozitívne (film by ma nebavil, ale recenziu som po dlhej dobe prečítal celú).

    Bude v tomto zmysle aj pokračovanie? (recenzií, nie filmu)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Osudy podobných teenagerů by mohli vyústit na chaturbate.

      Vymazat
  2. Eeee....opravdu to je ne-audio recenze? V tom pripade - Prga!

    OdpovědětVymazat
  3. Textová recenze. Mám normálně slzy v očích. Nečetl jsem ji, nechám si ji na slavnostní příležitost.

    OdpovědětVymazat
  4. Psana recenze :O... chodim jsem stale, ale recenze uz nectu leta, pac neni co cist! A audio neposloucham.

    OdpovědětVymazat
  5. Šatník je v rekonstrukci?

    OdpovědětVymazat
  6. Jak si lidé v Praze představují problémy s dluhy. Nejdu.

    OdpovědětVymazat
  7. Moc se neradujte, paní Fukové se jen nechtělo jít

    OdpovědětVymazat
  8. Třeba tato nenadálá změna má světu oznámit, že se něco životě pana Fuky změnilo a vrátilo do dřívějších kolejí. Jsem napjat.

    OdpovědětVymazat
  9. Recenzi jsem přečetl, ale na film bych nešel...

    OdpovědětVymazat
  10. Recenzi jsem nečetl, ale nečtení jsem si rozhodně užil víc než neposlouchání podcastu. Díky Franto!

    OdpovědětVymazat
  11. Recenze používá nějaký vysoce inovativní zvukový kodek a na mém HW ji nelze přehrát. Dá to někdo do MP3?

    OdpovědětVymazat
  12. Franto, Ilca jela s kamaradkama pod stan? Nebo jak si vysvetlit jeji chybejici procenta a jeji audio utvar?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Neměla zrovna onoho dne náladu na český film a recenze celkem spěchala (film už je v kinech).

      Vymazat
    2. A vis co delala, kdyz jsi byl zrovna v kine?

      Vymazat
    3. To vím docela přesně, protože moje "kino" bylo asi pět metrů od jejího gauče...

      Vymazat
    4. Ja som to vedel ze sa to ma vola Ilcast a Fuka tam iba pricmrndava. Potrebuje to vlastnu platformu a blogisek aby to rozkvitlo do plneho potencialu.

      Vymazat
  13. Děkuji, ♫
    děkuji za ten čas, ♫♫
    co psaní recenze tě stála.♫♫♫

    OdpovědětVymazat
  14. Holy šatní moly! Psaná recenze zde? To je nějaká krize, šťastné nalezení párečku na mrd*ní nebo se vrací zlaté časy FFF? Houšť! Konečně písmenka a ne audio. Díky!

    OdpovědětVymazat
  15. Slečna z generace s nějakým písmenkem (Z nebo tak něco) co si myslela, že jí tatínek zařídí blahobyt a nebude muset v životě pracovat najednou zjistí, že se ve 20 bude asi muset začít nějak snažit. A je z toho filmová epopej pro pražskou kavárnu.

    OdpovědětVymazat
  16. Počkat, jak jako pytlík se všemi penězi? On ty prachy má u sebe (tzn. neutratil je)? Tak ať je prostě vrátí a problem solved, ne?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hrdinka ukradne otci pytlik se vsemi penezi, ktere si ten den jejim jmenem pujcil (tedy necely milion). Otec pritom zjevne dluzi mnoho milionu.

      Vymazat
    2. V tom případě chybí u filmu tag sci-fi. Nebo urban legens. Nebo pohádka. Protože v u nás žádná banka oficiálně nevydá v hotovosti částku vyšší než 270 tisíc a v reálu dělají problémy i se 100 tisícem (výběr se musí se to ohlásit jeden nebo i dva dny dopředu).

      Vymazat
    3. Zrovna tohle je myslím v pořádku, protože si ten otec na dceru půjčí od nějakého mafiána půl milionu cash, plus několik set tisíc v bance, a pak s ní objíždí různé bankomaty a z každého vyberou 100,000.

      Vymazat
    4. Vybírání peněz z bankomatu mě naposledy bavilo v Terminatorovi.

      Vymazat
    5. Spíš v Americkém psychu.

      Vymazat
    6. V Terminátorovi (dvojka to byla), mě bavilo vybírání peněz z telefonního automatu.

      Vymazat
  17. Franta je nejlepsi ole

    OdpovědětVymazat
  18. Hurá psaná recenze, takže bych si dříve pravděpodobně tuto recenzi nepřečetl, nyní jsem musel "páč byla psaná !" :-)

    OdpovědětVymazat
  19. Bravo. Gratuluji k psane recenzi!

    OdpovědětVymazat
  20. Psaná recenze po letech je super, i když je to zrovna film, jehož osudy mě moc nezajímají, pokud jejich tvůrci na premiéře někoho nepostřílí a tak podobně. Každopádně Franto díky a jednou dvakrát za měsíc by ses hecnout mohl (i u nějakejch onačejších titulů).

    OdpovědětVymazat
  21. Psaná recenze! S chutí jsem dočetl a skoro i slzička ukápla po staré zlaté éře FFF. Díky.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.